Hejtman Hašek: Navštívil jsem bývalé cely smrti

18.11.2015 9:50

Ve vězeňské kapli bývalé káznice v Brně na Cejlu se 17. listopadu 2015 večer uskutečnilo mimořádné divadelní představení Zpráva o zázraku (Josef Toufar), kterého se zúčastnil hejtman Michal Hašek.

Hejtman Hašek: Navštívil jsem bývalé cely smrti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek
reklama

„Před začátkem inscenace jsem navštívil také bývalé cely smrti, které se dodnes dochovaly a vzdal jsem přitom čest našim vlastencům ,kteří zde byli z politických důvodů popravováni,“ uvedl hejtman Hašek.

Inscenace připomíná osobnost katolického kněze Josefa Toufara, faráře v Číhošti, kde došlo na konci roku 1949 k tzv. číhošťskému zázraku, dosud nevysvětlenému pohybu kříže na hlavní oltáři zdejšího kostela. Faráře Toufara příslušníci Státní bezpečnosti během „vyšetřování“ události umučili k smrti. Inscenace pracuje téměř výhradně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. 

Někdejší věznice v Brně na Cejlu byla postavena roku 1776. Zásadního významu však káznice dosáhla teprve v období protektorátu a následně během komunistické totality, kdy zde byly vězněny, mučeny a popravovány osoby vymezující se vůči oběma totalitním systémům. Někdejší vězeňská kaple, kde se dnes uskutečnilo divadelní představení, byla přebudovaná po roce 1948 na agitační místnost správy věznice. V současné době je bývalá věznice v majetku statutárního města Brna, jehož snahou je přeměnit objekt na Kreativní centrum. Objekt je příležitostně otvírán pro různé účely kulturního charakteru.
 

foto JMK

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Nic není připraveno, nikdo neví, co má dělat

6:36 Fiala (ODS): Nic není připraveno, nikdo neví, co má dělat

Komentář na facebookovém profilu k očkování.