Hejtman Hašek: Navštívil jsem bývalé cely smrti

18.11.2015 9:50 | Zprávy
autor: PV

Ve vězeňské kapli bývalé káznice v Brně na Cejlu se 17. listopadu 2015 večer uskutečnilo mimořádné divadelní představení Zpráva o zázraku (Josef Toufar), kterého se zúčastnil hejtman Michal Hašek.

Hejtman Hašek: Navštívil jsem bývalé cely smrti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

„Před začátkem inscenace jsem navštívil také bývalé cely smrti, které se dodnes dochovaly a vzdal jsem přitom čest našim vlastencům ,kteří zde byli z politických důvodů popravováni,“ uvedl hejtman Hašek.

Inscenace připomíná osobnost katolického kněze Josefa Toufara, faráře v Číhošti, kde došlo na konci roku 1949 k tzv. číhošťskému zázraku, dosud nevysvětlenému pohybu kříže na hlavní oltáři zdejšího kostela. Faráře Toufara příslušníci Státní bezpečnosti během „vyšetřování“ události umučili k smrti. Inscenace pracuje téměř výhradně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. 

Někdejší věznice v Brně na Cejlu byla postavena roku 1776. Zásadního významu však káznice dosáhla teprve v období protektorátu a následně během komunistické totality, kdy zde byly vězněny, mučeny a popravovány osoby vymezující se vůči oběma totalitním systémům. Někdejší vězeňská kaple, kde se dnes uskutečnilo divadelní představení, byla přebudovaná po roce 1948 na agitační místnost správy věznice. V současné době je bývalá věznice v majetku statutárního města Brna, jehož snahou je přeměnit objekt na Kreativní centrum. Objekt je příležitostně otvírán pro různé účely kulturního charakteru.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.