Hejtman Kuba: 975 vakcín? To je naprosto symbolická dávka

23.12.2020 9:50

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba vyzývá k rychlejšímu postupu vakcinace.

Hejtman Kuba: 975 vakcín? To je naprosto symbolická dávka
Foto: Screen ČT24
Popisek: Martin Kuba v Otázkách Václava Moravce
reklama

Jen v Jihočeském kraji je více než 130 tisíc seniorů nad 65 let z nichž velká část patří do rizikové skupiny. Pokud bude mít zájem o očkování 70 % z nich, pak se jedná o cca 90 tisíc lidí, to znamená 180 tisíc vakcinačních dávek. V téhle chvíli vůbec nikdo neví, kdy kraj tento počet vakcín obdrží.

Na konci roku má dorazit do jižních Čech 975 vakcín. „To je naprosto symbolická dávka,“ říká hejtman Martin Kuba. Kraj prvních 375 dávek aplikuje zdravotníkům v českobudějovické nemocnici a do každé okresní nemocnice v kraji dopraví dalších 100 vakcín.

V průběhu ledna dorazí 9 750 vakcín. Z nich bude nutné naočkovat podruhé 975 zdravotníků, kteří byli naočkování v prosinci a na řadu pak přijdou další zdravotníci, záchranáři, klienti v domovech pro seniory a jejich zaměstnanci, stejně jako pracovníci z terénních sociálních služeb a praktičtí lékaři. „V lednu tedy v podstatě k žádnému očkování veřejnosti nedojde,“ řekl Kuba.

„Dalších 14 tisíc vakcín dorazí na jih Čech v únoru, ale je třeba si uvědomit, že z nich se musí opět přeočkovat všichni ti, kteří budou očkováni v lednu. To znamená, že nově očkovaných z veřejnosti z rizikových skupin bude v únoru pár tisíc,“ uvedl hejtman Kuba a dodal: „Pokud se zásadně nezvýší počty dodávaných vakcín nemůžeme počítat s rychlejším řešením situace. Přitom jen v Jihočeském kraji máme víc než 130 tisíc seniorů nad 65 let z nichž samozřejmě velká část patří do rizikové skupiny. Pokud má být cílem očkování hlavně snížení úmrtnosti a snížení zátěže zdravotního systému, tak právě tuto skupinu musíme očkovat jako první. Kdybychom předpokládali že zájem bude mít třeba 70 % z nich, pak se jedná o cca 90 tisíc lidí. Protože každý musí dostat dvě dávky tak je to 180 tisíc vakcinačních dávek. V téhle chvíli vůbec nikdo neví, kdy nám tento počet vakcín dorazí. Toto je hlavní důvod proč vlastně dlouhou dobu nebude vidět, že nám chybí systém a vakcinační strategie pro veřejnost. Musím říct, že se ministerstvo v téhle chvíli snaží takový systém urychleně vytvořit, ale je třeba, aby to bylo skutečně rychle a systém byl funkční s obrovskou kapacitou.“

Podle hejtmana Martina Kuby je jasné, že se neobejdeme bez vakcinačních center. Podle něj nemohou fungovat v okresních a krajských nemocnicích, protože na to nemají ani prostorové kapacity. „Pokud máme naočkovat 50 % obyvatel Jihočeského kraje, bude to cca 300 tisíc lidí. Každý dostává dvě dávky tedy 600 tisíc očkování. Pokud to chceme stihnout za půl roku, tak musíme očkovat denně cca 4 tisíce lidí v kraji. Tohle není možné provést v nemocnicích. Je třeba postavit v krajském městě a v okresních městech vakcinační centra, využít sportovních hal výstaviště a jiných zařízení, protože to, co bude rozhodovat o množství očkovaných bude nejen personální ale také prostorové uspořádání. Ti lidé musí projít administrativní kontrolou, potom očkováním a potom musí ještě zůstat po očkování, abychom sledovali případné reakce na podání látky. Bez takových center prostě budeme očkovat dva roky,“ uvedl.

Podle Kuby je také nutné zapojení obvodních lékařů, a to hlavně v indikaci lidí k očkování. „Pokud se budou lidé hlásit sami bez svého lékaře, prodlouží se nám pak doba vyšetřování v očkovacích centru. Ideální je, aby do centra přišel již klient, ke kterému pošle jednoduchý dotazník jeho obvodní lékař a očkující tým bude vědět, že se jedná o relevantní informace. Další zapojení bude ve výpomoci ve vakcinačních centrech. Za sebe bych preferoval variantu, aby obvodní lékaři pomáhali ve vakcinačních centrech a odsloužili tam například 8 hodin týdně. O tom bych rád jednal s ministrem,“ uvedl Kuba.

„Chci ujistit všechny Jihočechy, že jako hejtman udělám maximum pro to, abychom to společně zvládli. Jsme také s hejtmany ostatních krajů domluveni, že budeme sdílet dobré praktické zkušenosti a vzájemně maximálně spolupracovat.” doplnil Kuba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: Jednou z priorit je boj proti převaděčství

18:47 Ministr Hamáček: Jednou z priorit je boj proti převaděčství

Téma spolupráce mezi Evropskou unií a africkými státy dominovalo úterní konferenci o migraci mezi mi…