Jak řešit pandemii bez kompetencí, které měli hejtmani k dispozici díky nouzovému stavu. To bylo hlavním důvodem jejich videokonferenčního setkání s vládou, které se uskutečnilo v pátek 12. února. Hejtmany zajímalo, jak nově zajistit krizové školy pro zaměstnance kritické infrastruktury, pomoc vojáků ve zdravotnictví či kompenzace živnostníkům. Dozvěděli se mimo jiné, že už dnes je v devíti regionech funkční kapacita ARO+JIP za hranou vyčerpání a prudký nárůst epidemie by mohl do tří až šesti týdnů znamenat navýšení potřeby péče o dalších 40 procent. Situaci je proto potřeba urychleně vyřešit dříve, než dojde k nekontrolovanému rozvolňování a prudkému nárůstu počtu nakažených.
„Musíme se společně rozhodnout, zda požádat vládu o nové vyhlášení nouzového stavu, nebo ve svých krajích vyhlásit stav nebezpečí,“ vysvětlil předseda Asociace krajů Martin Kuba s tím, že kraje jinak nemají potřebné nástroje k převozů pacientů do nemocnic v jiných krajích a potřebují mít možnost využít armádu a bezpečnostní složky na pomoc vyčerpaným zdravotníkům. Upozornil také, že nouzový stav není viníkem vládních opatření, která lidem mnohdy nedávala smysl. Nouzový stav je jen legislativní rámec, který pomáhá krajům lépe fungovat během pandemie. Nepodmiňuje uzavření škol, restaurací a dalších oblastí života, které jsou ze strany občanů a podnikatelů vnímány jako problematické.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV