Hejtman Kuba: Velké téma na celostátní úrovni je cestovní ruch

02.06.2021 18:30

Hejtman Kuba diskutoval s rakouskou velvyslankyní v České republice o výstavbě dálnice D3 i jaderné energetice

Hejtman Kuba: Velké téma na celostátní úrovni je cestovní ruch
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba

Výstavba dálnice D3, jaderná energetika či dopady pandemie na ekonomiku a cestovní ruch. To byla hlavní témata, o kterých jednal hejtman Martin Kuba s velvyslankyní Rakouska v České republice Bettinou Kirnbauer. Tu na schůzku, která se uskutečnila ve středu 2. června, doprovázel honorární konzul z rakouského konzulátu v Českých Budějovicích Oliver Christoph Jerney.

„Paní velvyslankyni jsem informoval, že Jihočeský kraj podporuje výstavbu a dokončení dálnice D3. Pravidelně jsem kvůli tomu v kontaktu s vedením Ředitelství silnic a dálnic ČR,“ uvedl Kuba s tím, že dálnice D3 by měla být směrem k rakouské hranici hotova v roce 2025. Kraj podle hejtmana samozřejmě podporuje i výstavbu a modernizaci železničního spojení s Rakouskem, ale dálnice má podle něj nyní prioritu.

Martin Kuba s Bettinou Kirnbauer se v diskuzi dotkli i citlivějších témat, jakým je například jaderná energetika. „Je důležité, aby státy měly možnost se rozhodovat samy, jak budou energeticky zabezpečovat své země a jaký energetický mix si zvolí. Tento mix by měl být bezpečný, ekonomicky udržitelný a realizovatelný tak, aby se energie nemusela dovážet a země nebyla závislá na dodávkách z jiných států. Spotřeba energie v českém průmyslu je obrovská a náš stát se bez jaderné energie neobejde. Nemáme totiž takové možnosti, abychom ji mohli vyrábět pouze z přírodních a obnovitelných zdrojů,“ sdělil hejtman a dodal, že si velice váží otevřené debaty. Naši rakouští partneři se tak mohou spolehnout, že s nimi na toto téma chceme i v budoucnu komunikovat.

Anketa

Chcete, aby KSČM vyslovila nedůvěru Babišově vládě?

13%
87%
hlasovalo: 7618 lidí

Na řadu přišly i dopady koronavirové pandemie. „Pro Jihočeský kraj teď bude klíčové, jak se rozjede ekonomika, jaká bude turistická sezóna a v jaké míře budou návštěvníci v našem regionu utrácet za dobu pandemie našetřené finance. Nicméně loňská sezóna byla úspěšná a doufáme, že to tak bude i letos,“ řekl Martin Kuba. Velvyslankyně k tomu dodala, že v Rakousku to mají obdobně. „Velké téma na celostátní úrovni je cestovní ruch. Zpracovatelský průmysl se obešel bez větších ztrát, služby na tom jsou hůře, ale spousta z nich se udržela díky podpoře a obrovským státním dotacím,“ upřesnila Bettina Kirnbauer.

Společně se shodli na tom, že bude otázkou, jak se bude vyvíjet nezaměstnanost a s ní související požadavky trhu na odborné pracovníky. „Kvalifikace pracovních sil je dlouhodobé téma. V současnosti je velká poptávka po technických oborech. V souvislosti například s rozvojem elektromobility je už nyní důležité vycházet z předpokladů, jak to bude za dalších 10 let a už teď se tomu v rámci kvalifikace přizpůsobit,“ dali si hejtman s velvyslankyní za pravdu.

Na závěr pak Kuba vyzdvihl dobré a stabilní vztahy, které mezi Jihočeským krajem a rakouskými regiony dlouhodobě panují. „Což se projevilo právě i v době koronavirové pandemie, kdy byly, mimo jiné, uzavřeny i hranice mezi našimi státy. I přesto jsme si ale našli cestu, jak si vzájemnou komunikaci udržet,“ uzavřel hejtman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Problémy se nevyřeší tím, že budeme lidem zavírat ústa

22:04 Okamura (SPD): Problémy se nevyřeší tím, že budeme lidem zavírat ústa

Komentář na facebookovém profilu k postoji Stanislava Křečka k romské problematice bydlení.