Hejtman Kuba: Zdaleka ne všechna opatření jsou vázána na nouzový stav a budou platit i nadále

13.02.2021 14:58

Výzva vládě a opozici jménem předsedy Asociace krajů ČR ke společnému jednání o dalším postupu při řešení pandemie v ČR.

Hejtman Kuba: Zdaleka ne všechna opatření jsou vázána na nouzový stav a budou platit i nadále
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba

Po konzultaci s ostatními hejtmany vyzývám představitele vlády a opozičních stran, které mají největší zastoupení v Asociaci krajů ČR ke společnému jednání o dalším postupu při řešení pandemie v ČR.

Anketa

Jste pro návrat dětí do škol za podmínek, které určila vláda?

77%
23%
hlasovalo: 5853 lidí

Situace, která vznikla nedohodou vlády a opozice v poslanecké sněmovně staví hejtmany do role, kdy máme být těmi, kteří během 48 hodin rozhodnou, jestli je, nebo není třeba nouzový stav. Jako hejtmani jsme na odpovědnost připraveni, ale toto je systémově nesprávné řešení, zvlášť ve chvíli, kdy řešíme pandemii, která není ničím nová a trvá řadu měsíců.

Při pohledu na dlouhodobý vývoj pandemie a složitou situaci v jednotlivých krajích vyzýváme proto ke společnému jednání. Jsme přesvědčeni, že právě tohle jsou chvíle, kdy je nutné v zájmu fungování společnosti v otázce ochrany lidských životů najít širokou politickou shodu. Lidé musí vědět, jak a proč budou opatření dál fungovat a jaká dávají smysl. Jako hejtmani, kteří žijeme ve svých krajích, odmítáme, abychom zase za pár dní měnili pravidla podle toho, zda dojde, nebo nedojde ke shodě v parlamentu a nebo zda tento postup obstojí, nebo neobstojí před ústavním soudem.

Diskuze a předložená opatření Ministerstva zdravotnictví, která nám představil ministr Blatný a která chce od pondělí uplatňovat, mimochodem ukazují, že zdaleka ne všechna opatření jsou vázána na trvání nouzového stavu a budou platit i nadále. To je také to, co většina hejtmanů dlouhodobě říká. Že nouzový stav je pouze právním rámcem a zdaleka neurčuje to, zda musí, nebo nemusí být zavřené malé obchody a provozovny. Především díky nešťastné komunikaci opatření ve veřejném prostoru se nouzový stav bohužel stal politickým symbolem boje proti pandemii, ale fakticky to tak není a už dávno bylo možné řešit to novou pandemickou legislativou, která by dokázala účinně bojovat s pandemií a nezasahovat přitom někdy nesmyslně do svobod a práv občanů.

Vyzýváme proto, abychom si sedli společně ke stolu a našli společná řešení, která budou dobrá, dlouhodobě udržitelná a provedou ČR touto pandemií. V tomto smyslu se jako hejtmani připojujeme k názoru prezidenta republiky, že taková politická jednání jsou nutná a žádáme pana premiéra a předsedy našich opozičních stan, aby si s námi sedli k jednomu stolu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Nedvědický: Kontroly cestujících v MHD zpřísní

22:24 Primátor Nedvědický: Kontroly cestujících v MHD zpřísní

Město ve spolupráci s dopravním podnikem, městským obvodem Neštěmice a městskou policií zavádí nový …