Hejtman Kulhánek: Chceme začít jednat s příhraničními nemocnicemi o možnosti převozu pacientů do SRN

17.02.2021 13:58 | Zprávy
autor: PV

Blížíme se k hraniční kapacitě lůžkové intenzivní péče v zemi, z našeho pohledu nastala doba pro aktivaci spolupráce našeho státu se SRN ohledně přeshraničních transportů pacientů. Takové bylo sdělení hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka směrem k premiérovi Andreji Babišovi během úterní videokonference hejtmanů s členy vlády.

Hejtman Kulhánek: Chceme začít jednat s příhraničními nemocnicemi o možnosti převozu pacientů do SRN
Foto: archiv
Popisek: Petr Kulhánek

Premiér potvrdil, že vláda má připraven rámec pro takovou spolupráci, jakmile o ni zažádá krajská koordinátorka pro intenzivní péči. Jeho slova potvrdil i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Karlovarský kraj v té souvislosti dnes také obeslal vedení příhraničních bavorských okresů, aby je informoval o situaci a požádal o stanovisko, zda by bylo možné na přeshraničních transportech pacientů s COVID-19 spolupracovat.  „Jsem přesvědčen, že je možná dohoda o sdílení lůžkové kapacity velmi aktuální. Pravidelně se organizují četné převozy z nemocnic v kraji, nejvíce z té chebské, jde o zhruba 10 – 20 pacientů denně, kteří se odvážejí do nemocnic v Jihlavě, Mostu nebo v Teplicích. Zároveň mi Rada kraje uložila situaci dále řešit, včetně toho, abych se spojil s bavorskými protějšky a získal informace o dostupné lůžkové kapacitě. Dostávám také kontinuální žádosti z regionu o aktivaci této spolupráce od občanů i od zástupců měst, vznikly různé petice k tomuto tématu. Stejně tak registruji vyjádření německých politiků, že na poskytnutí takové pomoci jsou připraveni. Uvědomujeme si, že to není nástroj k vyřešení situace, ale jedna z možností, které bychom měli využít souběžně s mezikrajským transportem v ČR,“ vysvětlil hejtman Petr Kulhánek s tím, že komunikace s příhraničními nemocnicemi začne, jakmile kraj obdrží reakci z bavorské strany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

11:05 Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.