Hejtman Netolický: Chceme podpořit jazykové vzdělávání vietnamské komunity

10.12.2022 12:28 | Tisková zpráva

O podpoře jazykového vzdělávání vietnamské komunity v Pardubickém kraji jednal v pátek s vedením Svazu Vietnamců v České republice a zástupci vietnamského velvyslanectví v České republice hejtman Martin Netolický.

Hejtman Netolický: Chceme podpořit jazykové vzdělávání vietnamské komunity
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Ten se zástupci komunity řešil také její společenské a kulturní aktivity v regionu. V České republice žije přibližně 100 tisíc Vietnamců, kteří jsou tak třetí nejpočetnější národnostní menšinou v zemi. „Vietnamská komunita je v našem kraji je dlouhodobě velmi aktivní a například na počátku koronavirové pandemie to byli právě Vietnamci, kteří se ve velkém zapojili do výroby textilních roušek v době, kdy nikdo z nás nevěděl, jak se bude situace dále vyvíjet. Zároveň darovali naší Nemocnici Pardubického kraje dva atmosferické generátory pro detekci virů a bakterií v celkové hodnotě 100 tisíc korun,“ připomněl hejtman Martin Netolický spolupráci s komunitou v uplynulém období.

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11622 lidí

V rámci setkání v areálu pražské tržnice SAPA byla řeč mimo jiné o podpoře prezentačních aktivit vietnamské kultury směrem k veřejnosti či o podpoře jazykového vzdělávání. „Ve spolupráci se zástupci vietnamské komunity v našem kraji bychom rádi připravili projekt na rozšíření výuky českého jazyka pro starší generaci Vietnamců, kteří se do České republiky přistěhovali v průběhu svého života a nemají tak základy našeho jazyka. Zároveň bychom chtěli vytvořit systém výuky vietnamštiny pro děti, pro které je jejich primárním jazykem čeština. Ti totiž podle vyjádření samotné komunity sice vietnamsky hovoří, ale jen na základě komunikace se svými rodiči. Nemají však potřebné základy a často v něm nejsou schopné dobře číst a psát. Nabízí se tedy spolupráce se základními školami ve městech, kde je komunita nejsilnější a uvidíme, zda by byl o výuku vietnamštiny reálný zájem,“ nastínil možnou další spolupráci hejtman Martin Netolický.

Ten hovořil také o krajském dotačním titulu na podporu provozu venkovských prodejen. „Ačkoliv si to mnohdy neuvědomujeme, tak vietnamští obchodníci nám dnes často sehrávají klíčovou úlohu při zachování služeb na venkově. V řadě obcí totiž právě vietnamská komunita zachránila fungování prodejny, která má navíc často otevřeno až do pozdních večerních hodin, a to i o víkendu. Právě na provoz prodejny mohou obce žádat, i když je provozovatelem jiný subjekt,“ řekl hejtman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…