Hejtman Netolický: Další česko-polské silnice se dočkají opravy, unie nabízí až 15 milionů eur

24.09.2021 21:09 | Tisková zpráva

Spolupráce v oblasti cestovního ruchu a kultury, ale především identifikace vhodných projektů v silniční a železniční dopravě. To byla hlavní témata pátečního jednání delegace Pardubického kraje se zástupci Dolnoslezského vojvodství ve Vratislavi.

Hejtman Netolický: Další česko-polské silnice se dočkají opravy, unie nabízí až 15 milionů eur
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Hlavním tématem pátečního jednání byly projekty v oblasti silniční a železniční projekty způsobilé pro čerpání evropských fondů v rámci programu Interreg Česká republika – Polsko 2021 – 2027.

„V rámci jedné z prioritních os je možné čerpat 15 milionů eur na oblast silniční infrastruktury a stejnou částku na modernizaci přeshraničních regionálních železničních tratí a přeshraniční homologaci železničních souprav. Dolnoslezské vojvodství vlastní několik regionálních tratí a má také svého vlastního dopravce. Již nyní mají vytipovaných několik úseků k případné modernizaci. Mohli bychom tak mít potenciálního partnera pro případnou elektrifikaci trati z Lichkova do Králíků. O dalším postupu budeme hovořit v rámci pracovní skupiny, kterou bychom za účasti Správy železnic chtěli s polskými partnery vytvořit,“ řekl hejtman Martin Netolický.

V případě silničních staveb má kraj v tuto chvíli vytipované čtyři projekty na silniční úseky Mladkov – Jablonné nad Orlicí, Žamberk – Kunvald, Žamberk – Klášterec a Červený Potok – hranice kraje. Pátý projekt se týká meteohlásek.

„V rámci tohoto projektu chceme usnadnit zimní údržbu na silnici II/312 v úseku Pastivny – Mladkov a Králíky – Červený Potok. Díky těmto technologiím by plánování zimní údržby nemuselo tolik záležet na lidském faktoru. Polská strana již od nás obdržela dokument popisující technologie s možnou výměnou dat a seznam meteostanic v příhraniční oblasti. V polovině října pořádáme v Pardubicích ke všem těmto projektům setkání, abychom zamezili případným komplikacím,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten společně s radním Alexandrem Krejčířem jednal s polskou stranou také o budování přeshraničních cyklostezek, či výměně v oblasti kultury. Dolnoslezské vojvodství zřizuje 17 kulturních organizací včetně dvou filharmonií a opery ve Vratislavi, a tak se možností nabízí celá řada.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Nedvědický: Kontroly cestujících v MHD zpřísní

22:24 Primátor Nedvědický: Kontroly cestujících v MHD zpřísní

Město ve spolupráci s dopravním podnikem, městským obvodem Neštěmice a městskou policií zavádí nový …