„Dobrou zprávou nejen pro náš kraj je, že se pravděpodobně nenaplní predikce týkající se šíření kůrovce na území našeho kraje. Proti loňskému roku jsme na 185 procentech, což je však i podle zástupců Ministerstva zemědělství relativně dobré s tím, že nárůst se zpomalil. Nejpostiženější jsou nadále lokality Svitavska, Moravskotřebovska a Nasavrk. Dobrou zprávou je naopak plánovaná sadba dvou milionů kusů stromů s tím, že 16 procent tvoří smrky,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Řeč byla také o vyhlášených krajských dotačních programech. „I přes avizované změny ve struktuře krajských dotačních titulů nechceme škrtat ani v rámci dotací pro vlastníky lesů na odstraňování kůrovcového dřeva a oplocenky. V případě oplocenek máme v tuto chvíli žádosti za šest milionů korun, které budou jednoznačně plně pokryté,“ uvedl hejtman. „Dotační titul je vyhlášen pro malé vlastníky lesů do 50 hektarů. Součástí jsou prostředky pro obce, jako zřizovatele jednotek dobrovolných hasičů, kteří se mohou do likvidace kůrovcového dřeva zapojit. Zde máme souhrnně žádosti za přibližně 300 tisíc korun a žadatelé mají možnost se o podporu z krajského rozpočtu hlásit až do konce září,“ řekl krajský radní pro oblast životního prostředí zemědělství a venkova Václav Kroutil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV