Hejtman Půta: At žije svobodné Bělorusko

18.08.2020 15:21

Prohlášení hejtmana k vyvěšení historické vlajky Běloruska na sídle Libereckého kraje

Hejtman Půta: At žije svobodné Bělorusko
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)
reklama

Vážené dámy a pánové, milí hosté,

v těchto nelehkých, možná zlomových chvílích pro běloruský lid bych rád, na znamení podpory cesty ke skutečné svobodě, demokracii a plnému respektu k lidským a občanským právům, vyvěsil historickou vlajku Běloruska na sídle Libereckého kraje. Tato vlajka byla používána v krátkých obdobích formování běloruské nezávislosti, v letech 1918-1919, a během novodobé emancipace moderního běloruského národa po rozpadu Sovětského svazu v letech 1991-1995.

Je víc než symbolické, že se spontánně, ve velké míře jako symbol, začala používat znovu nyní, kdy jde v Bělorusku o to bránit pravdu a svobodu, včetně práva na svobodné, nezmanipulované volby. Nové prezidentské volby by proto měly proběhnout za účasti mezinárodních pozorovatelů OBSE a jenom takovéto svobodné vyjádření vůle Bělorusů v otázce, koho chtějí mít hlavou svého státu, je možné považovat za legitimní, právoplatné a široce mezinárodně uznatelné.

Při tomto vyvěšování historické běloruské vlajky myslím na všechny, kteří se stali obětmi nepřijatelného násilí bezpečnostních jednotek v Minsku i v dalších místech Běloruska. Takovému přístupu státní moci k občanům podle mého názoru není možné nečinně přihlížet, a to ani z pohledu České republiky, ani celého demokratického mezinárodního společenství.

Jsem pevně přesvědčený, že násilí, pronásledování a brutální tresty i za pouhé vyjádření občanského názoru na současnou situaci v Bělorusku musí co nejrychleji skončit! Jedinou cestou je bez jakéhokoliv cizího zasahování nebo vměšování uspořádat v zemi nové svobodné volby. A dát tak možnost všem Bělorusům svobodně se vyjádřit k tomu, kým chtějí být vedeni a kam svoji zemi směřovat!

At žije svobodné Bělorusko, jeho lid a jeho právo rozhodnout si o své budoucnosti ve svobodných volbách!

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hrabálek: Do škol se vracejí všechny děti, MHD obnovuje běžný provoz

11:30 Primátor Hrabálek: Do škol se vracejí všechny děti, MHD obnovuje běžný provoz

V rámci postupného rozvolňování protiepidemických opatření se od pondělí 17. května vrací do hradeck…