Hejtman Půta: Kraj zajistil odstranění nebezpečného odpadu v Dubé-Novém Berštejně

14.08.2018 22:40

Od května letošního roku bylo z lokality Dubá-Nový Berštejn odvezeno více než 68 tun nebezpečného odpadu. Celkové náklady na akci přesáhly 2,7 milionu korun včetně DPH. Podíl kraje činil zhruba 550 000 korun, 80 procent pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v rámci Národního programu Životní prostředí.

Hejtman Půta: Kraj zajistil odstranění nebezpečného odpadu v Dubé-Novém Berštejně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Půta

„Cílem projektu bylo vyklidit nebezpečné odpady ze skladu v Dubé, které zde zůstaly jako zátěž po zaniklé firmě. Nenašel se nikdo, kdo by byl za likvidaci zodpovědný. Proto se Liberecký kraj postaral o jejich odstranění,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Vlastník skladu se pokoušel soudní cestou zjednat nápravu, avšak neuspěl. V roce 2015 se proto obrátil na obec Dubá a po jednáních s Libereckým krajem bylo rozhodnuto o odvozu odpadů ze skladu.

Liberecký kraj k financování využil možnost získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v rámci Národního programu Životní prostředí. V červnu 2017 obdržel kraj rozhodnutí o poskytnutí dotace, následně bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele, ve kterém zvítězila nabídka společnosti SUEZ Využití zdrojů a.s.

Náklady na samotný odvoz odpadů činily 2 348 286 korun s DPH. Celková částka vynaložená na projekt včetně přípravné fáze byla 2 749 293 koruny včetně DPH, z toho 80 procent pokryla dotace ze SFŽP. Vlastní podíl Libereckého kraje byl 549 858,50 korun.

„Projekt začal v květnu 2018 a byl definitivně ukončen 14. srpna 2018. Celkem bylo odvezeno 68,02 tun nebezpečného odpadu, který byl následně odstraněn ve spalovně průmyslových odpadů v Ostravě,“ dodal Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Objekt byl vybudován v roce 1990 jako sklad pesticidů pro státní statek Dubá. Později byl využíván jako schválený sklad nebezpečných odpadů. V roce 2005 ukončila společnost, která sklad provozovala, svoji činnost. Záhy zcela zanikla výmazem z obchodního rejstříku.

Ve skladu po ní zbylo necelých 69 tun odpadů. Konkrétně šlo o oleje obsahující polychlorované bifenyly (PCB). Jedná se o těžce odbouratelné látky s karcinogenními účinky, které se hromadí v tkáních organismů. Zůstaly zde také kondenzátory a části z jejich demontáže, obaly a obsahy záchytných jímek.

Při závěrečné kontrole lokality byly odebrány a analyzovány vzorky z jednotlivých místností skladu a z okolí objektu. Místo je nyní zdravotně nezávadné. Za posledních 5 let investoval Liberecký kraj do odstranění nebezpečných odpadů částku 718 976,62 koruny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trikolora: Kauza trestního stíhání učitelky Bednářové je nekonečná blamáž

17:17 Trikolora: Kauza trestního stíhání učitelky Bednářové je nekonečná blamáž

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k soudu s učitelkou z Prahy 6 Martinou Bednářovou