Hejtman Půta: Největší krajské kulturní organizace podpoří město i kraj společně

16. 1. 2016 10:49

Liberecký kraj a statutární město Liberec chtějí více vzájemně participovat na fungování důležitých organizací, jejichž činnost má celokrajský dopad, proto se obě instituce veřejné správy vzájemně zapojí do spoluřízení těchto subjektů. Dochází tak ke vzniku dozorčích rad u městských organizací, resp. komisí při krajských příspěvkových organizacích – Krajské vědecké knihovně v Liberci, Severočeském muzeu v Liberci, Oblastní galerii Liberec, Muzeu Českého ráje v Turnově a Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě.

Hejtman Půta: Největší krajské kulturní organizace podpoří město i kraj společně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Půta

„Nabídku na možnost většího zapojení se do městských organizací, ať už finanční i rozhodovací, jsme dostali od města. Považuji to za rozumný krok, proto jsme s návrhem souhlasili,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Mimo jiné u Divadla F. X. Šaldy, Naivního divadla, zoologické a botanické zahrady vzniknou malé dozorčí rady se třemi až pěti členy, jimiž budou zástupci Liberce a Libereckého kraje. V dozorčích radách budou zástupci institucí, které jejich chod financují, aby společně sdíleli správu a dohled nejen nad provozními záležitostmi.

Dozorčí rady vzniknou v Zoologické zahradě Liberec, kterou momentálně financuje město částkou 30 mil. Kč ročně, dále v Divadle F. X. Šaldy (příspěvek na provoz od města činí přes 73 mil. Kč ročně), v Botanické zahradě Liberec a Naivním divadle, kterým přispívá město na provoz 10,7
a 10,3 mil. Kč na rok.

„Zmíněné organizace již nyní dostávají od Libereckého kraje dílčí finanční podporu na konkrétní projekty a současně pravidelně poskytujeme příspěvek na provoz Divadla F. X. Šaldy a Naivního divadla. V roce 2015 byl ve výši 1 milion 700 tisíc korun, stejnou částku máme připravenou i v letošním rozpočtu. Od roku 2016 se chceme přihlásit k jejich spolufinancování, a tak například v rozpočtu na rok 2016 máme naplánovány 2 miliony korun pro zoologickou zahradu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj financuje chod Oblastní galerie Liberec (21 mil. Kč ročně), Severočeského muzea v Liberci (17 mil. 650 tis. Kč ročně) a Krajské vědecké knihovny (37 mil. 450 tis. Kč ročně) a podpořit je více finančně chce v budoucnu také město. Pobočky krajské knihovny spolufinancuje i město Liberec a přispívá rovněž na nákup knih.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krejčík (ČSSD): Haló? Volám Lidový dům! Je tam prosím někdo?

11:31 Krejčík (ČSSD): Haló? Volám Lidový dům! Je tam prosím někdo?

Tak nám od voleb uběhlo již více než sedm týdnů. Poslanecká sněmovna je ustavena a již pracuje, máme…