Hejtman Půta: Novelizace stavebního zákona je v navrhované podobě předčasná

26.04.2022 15:09 | Tisková zpráva

Novela stavebního zákona, kterou představilo Ministerstvo pro místní rozvoj, počítá se zrušením 15 stavebních úřadů v Libereckém kraji. Nyní jich je v regionu 35.

Hejtman Půta: Novelizace stavebního zákona je v navrhované podobě předčasná
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Liberecký kraj s návrhem nesouhlasí a vyzývá vládu České republiky, Poslaneckou sněmovnu a Senát Parlamentu České republiky, aby zachovaly dosavadní síť 615 obecních úřadů v celé České republice s podmínkou, aby z důvodu zastupitelnosti obecní úřad na každém místě disponoval minimálně dvěma odbornými pracovníky. Výzvu dnes schválili krajští zastupitelé. Pro bylo 39 z 43 přítomných, jeden byl proti a tři se zdrželi hlasování.

„Plánovaná novelizace stavebního zákona je v současné navrhované podobě, kdy ještě není připravená digitalizace, velice předčasná. Apelujeme proto na vládu a členy parlamentu, aby návrh zákona přehodnotili a stavební úřady v obcích zachovali s minimálně dvěma odbornými pracovníky pro každý obecní úřad, a to alespoň do konce roku 2024. Nejdřív by mělo novelou zákona dojít ke zjednodušení procesu stavebního řízení, jeho urychlení a zavedení digitalizace a až poté by se měla řešit otázka počtu stavebních úřadů na obcích,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj ve výzvě zároveň konstatuje, že zachování dosavadní sítě 615 obecních úřadů v obcích plně odpovídá programovému prohlášení vlády, které doslova uvádí: „Zachováme stavební úřady na místní úrovni, kde rozhodují se znalostí prostředí“. Stejné tvrzení stojí v povolební koaliční smlouvě pětikoalice.

Vláda České republiky předložila do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky návrh novely stavebního zákona, který plánuje zrušit téměř 40 % stavebních úřadů v obcích (z 615 zachovává 371 a ruší 244). V případě Libereckého kraje pak ruší bezmála 43 % stavebních úřadů (z 35 zachovává 20 a 15 ruší).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

10:14 Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině a tamní mobilizaci.