Hejtman Půta: Za zachování týmu letecké záchranné služby budeme bojovat

22.10.2019 12:51

Liberecký kraj je zásadně proti omezení či dokonce zrušení speciálních záchranných prací při Letecké záchranné službě (LZS) v Liberci, o jejichž konci po roce 2021 rozhodlo ministerstvo zdravotnictví.

Hejtman Půta: Za zachování týmu letecké záchranné služby budeme bojovat
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)
reklama

S rozhodnutím zrušit činnost specializovaných týmů, které létají, slaňují a zachraňují v náročném terénu, nesouhlasíme a proti plánu ministerstva protestujeme. Jsem přesvědčen o tom, že pokud bychom neměli vlastní speciální týmy a létaly k nám na pomoc vrtulníky odjinud, docházelo by k hazardování se zdravím a možná i životy lidí. Ti by totiž na potřebnou pomoc čekali o desítky minut déle, než když máme své trénované a zkušené letecké záchranáře.

Na fungování a vylepšování Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK), včetně LZS, každý rok poskytneme stovky milionů korun. Například na provoz záchranky a investice jsme v roce 2018 vynaložili přes 220 milionů korun, mimo jiné za nákup nových sanit nebo defibrilátorů a vylepšení stanovišť záchranářů. Připravujeme také rozsáhlou modernizaci výjezdového stanoviště a zázemí Letecké záchranné služby na libereckém letišti. Nerozumím proto tomu, když speciální službu, která stojí 250.000 Kč, což je ve srovnání s krajskými náklady výrazně nižší částka, nechce ministerstvo hradit.

Jsem přesvědčen, že více než 61 tisíc výjezdů za pacienty za rok (2018), kdy v 555 případech vzlétl vrtulník, rozhodně není zanedbatelný počet. Navíc, když počet výjezdů rok od roku stoupá. To podle mého přesvědčení rozhodně není důvodem pro omezení speciální záchranné činnosti letecké služby, spíše naopak. Zvlášť v případech, kdy máme v Libereckém kraji hned několik turisticky hojně navštěvovaných lokalit, jako například skalní města, horolezecké ferraty apod., kam se za zraněnými pacienty dostanou výhradně specializované týmy s vrtulníkem. A pokud tam k člověku s vážným úrazem poletí záchranáři z Hradce Králové, Ústí nad Labem nebo Prahy, mohou minuty navíc, které vrtulník stráví na cestě, rozhodovat o dalším životě zraněného. Navíc liberecká LZS létá na pomoc zraněným do nepřístupných míst už od roku 1997 a jejich rychlost i poskytnutí speciální přednemocniční neodkladné péče je naprosto neoddiskutovatelná.

Ministerstvo se zrušit specializaci leteckých záchranářů v Libereckém kraji rozhodlo, aniž by se obtěžovalo nás, jako zřizovatele a provozovatele Zdravotnické záchranné služby LK, o svém záměru předem informovat nebo s námi svůj plán prodiskutovat. Postavilo nás před hotovou věc. Proti záměru jsme se ostře vyhradili a z rozhodnutí krajské rady jsem poslali dopis s nesouhlasem na ministerstvo.

Omezovat speciální záchranné práce plošně v rámci celé republiky je špatné a krátkozraké rozhodnutí. Ti, kteří takto rozhodli, by měli vyjet z Prahy do našeho kraje, aby zjistili, jak je členitý a jak často je kvůli jeho rozmanitosti třeba speciálních záchranných činností. Pokud by ministerstvo trvalo na svém, jsme připraveni za zachování speciálních záchranných prací při Letecké záchranné službě v Libereckém kraji bojovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macků (KDU-ČSL): Školní družina pracuje dlouhodobě v nevyhovujícím režimu

16:47 Macků (KDU-ČSL): Školní družina pracuje dlouhodobě v nevyhovujícím režimu

Dačičtí radní na svém zasedání dne 24. února schválili vyhodnocení veřejné zakázky na akci „Vybudová…