Hejtman Schrek: Nevidím důvod k fyzickému vyznačování zemské hranice

16.07.2022 20:33

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek se setkal se zástupci Společnosti pro Moravu a Slezsko, kteří mají zájem fyzicky označit historickou hranici Moravy a Čech.

Hejtman Schrek: Nevidím důvod k fyzickému vyznačování zemské hranice
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Vítězslav Schrek

„Argumenty zástupců spolku jsem vyslechl, jejich iniciativě dílem rozumím, přesto nevidím důvod k fyzickému vyznačování zemské hranice, která by rozdělovala Vysočinu. 

Anketa

Líbí se vám výstava zničené techniky Ozbrojených sil Ruské federace na pražské Letné?

4%
96%
hlasovalo: 25234 lidí
Z hlediska turismu v tom nespatřuji žádný přínos. Co se týká umístění hnědých informačních značek, rozhoduje o nich podle platných pravidel úřad nezávisle na přání hejtmana. Nemám problém s existencí historické hranice mezi Čechami a Moravou v mapách, v kronikách, v učebnicích dějepisu, a nemám nic proti tomu, když na tuto skutečnost budou dál upozorňovat stávající hraniční kameny. Ať tato místa připomínají naši historii. Nejsem však příznivcem nových čar na silnicích nebo dalších dopravních značek, které nic neříkají, pouze rozdělují,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Jedinou současně platnou hranicí je ta krajská. Ani ta však není označena hnědou turistickou značkou. Na vybraných místech kraj už před několika lety umístil na základě platných povolení příslušných obcí s rozšířenou působností pouze tzv. informační (vítací nebo rozlučkové) značky. O ty se pravidelně stará a v případě nutnosti zajišťuje jejich obnovu. „Nechci být hejtmanem, který si „vlastní“ kraj rozděluje na části. Každá část regionu je pro mě důležitá, ať už je to jeho centrum, nebo okrajové části. Jsem zvyklý věci spojovat, hledat společné průsečíky. V jednotě a spolupráci vidím sílu a budoucnost našeho kraje,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že poslední slovo na žádost o umístění konkrétních značek má vždy úřad, nikoli konkrétní politik.

Při schvalování umístění hnědých turistických značek na silnicích I. tříd se dopravní úřad Krajského úřadu Kraje Vysočina řídí pravidly ministerstva dopravy. Ta jasně stanovují, které turistické cíle mohou být takto označeny, a to ve vzdálenosti až 15 km od konkrétní avizované památky, tak aby byla splněna informační a naváděcí role značky. Mezi vyjmenovanými turistickými cíli zemská hranice nefiguruje. Schvalování umístění turistických i jiných značek na silnicích nižších tříd není v kompetenci krajských úřadů, ale obcí s rozšířenou působností.

Krajský úřad Kraje Vysočina neeviduje žádnou žádost o umístění jakékoli turistické nebo informační značky upozorňující na zemskou hranici na silnici I. třídy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Už teď pomáháme firmám při zřizování zkrácených úvazků

10:01 Ministr Bartoš: Už teď pomáháme firmám při zřizování zkrácených úvazků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rodičovskému příspěvku.