Hejtman Šimek: Zvyšujeme kybernetickou bezpečnost svých zdravotnických zařízení

29.09.2020 15:01

Jihomoravský kraj zvyšuje kybernetickou bezpečnost zdravotnických zařízení, která zřizuje. Jedním ze zásadních kroků je veřejná zakázka s názvem „Dodávka Endpoint Detection and Response (EDR) pro příspěvkové organizace zřizované Jihomoravským krajem“.

Hejtman Šimek: Zvyšujeme kybernetickou bezpečnost svých zdravotnických zařízení
Foto: archiv hejtmana
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO)
reklama

Náklady na pořízení systému budou v letošním roce činit 5,72 milionu korun, za období čtyř let mohou dosáhnout celkové maximální částky 12 milionů korun (včetně DPH). Na úterním jednání rady (29. září 2020) padlo rozhodnutí o výběru dodavatele a přijetí návrhu na uzavření smlouvy na tuto nadlimitní veřejnou zakázku. Radní schválili uzavření smlouvy se společností AXENTA.

Anketa

Má vláda na žádost Prymuly vyhlásit nouzový stav?

61%
39%
hlasovalo: 12278 lidí

„Vzhledem k nedávným kybernetickým útokům zacíleným na zdravotnická zařízení v České republice je třeba, v rámci prevence těchto útoků, provést rozšíření a sjednocení kybernetické ochrany vybraných příspěvkových organizací zřizovaných Jihomoravským kraje na úseku zdravotnictví. Naším cílem je zvýšit kybernetickou bezpečnost všech námi zřizovaných nemocnic a Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Produkty EDR nabízejí ochranu před pokročilými hrozbami, jako je například tzv. bezsouborový malware. Největším přínosem této technologie je schopnost odhalovat tzv. tiché útoky, kdy se útočník i několik týdnů maskuje, pouze sbírá informace o prostředí a ve vhodnou chvíli zaútočí. Nabízené řešení využívá stávající antivirový software, pouze dvě nemocnice používají antivirus jiného výrobce a bude nutné přejít na antivir od Eset. Toto řešení přineslo značné finanční úspory. Technologii EDR si každá z organizací bude spravovat vlastními silami, statistická data ze všech organizací bude vyhodnocovat Kybernetické operační centrum kraje, aby bylo možno reagovat na aktuální situace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláha (ODS): Komora architektů stáhla připomínky k regulérnosti tendru na fotbalový stadion

18:20 Bláha (ODS): Komora architektů stáhla připomínky k regulérnosti tendru na fotbalový stadion

Město Hradec Králové obdrželo na konci září dopis od České komory architektů, která měla připomínky …