Hejtman Štěpán: Pokud nebudeme lesy obnovovat, může to mít nedozírné následky

10.10.2019 20:33

Další ze série seminářů, věnovaných problematice kůrovcové kalamity, přivedl do auly České lesnické akademie v Trutnově velké množství posluchačů. Diskutovat s nimi přišli hejtman Jiří Štěpán, krajští radní Pavel Hečko a Karel Klima a také lesníci Radomír Charvát a Martin Fojt.

Hejtman Štěpán: Pokud nebudeme lesy obnovovat, může to mít nedozírné následky
Foto: kr-kralovehradecky.cz
Popisek: Jiří Štěpán
reklama

Cílem seminářů, které se ještě budou konat v Jičíně a Hradci Králové, je seznámit majitele lesů s možnostmi získání dotační podpory při zvládání následků kůrovcové kalamity. „Kůrovec napadl naše lesy a ty se nám mění před očima. Pokud nebudeme s kůrovcem aktivně bojovat a nebudeme lesy obnovovat, může to mít nedozírné následky. Od velkých změn klimatu, přes proměny krajiny a špatné zadržování vody v ní až po drtivý dopad na cestovní ruch. V neposlední řadě je ohrožen i náš národní sport – sběr hub,“ říká hejtman Jiří Štěpán.

Královéhradecký kraj letos vyhlásil dotační program „Podpora hospodaření v lesích – asanace kůrovcového dříví“ s alokací deset milionů korun. Program je určený pro vlastníky lesních pozemků s výměrou do 50 hektarů. Krajská dotace jim pokryje část výdajů vynaložených na těžbu a přiblížení napadeného kůrovcového dřeva k asanaci nebo na výstavbu oplocenek pro ochranu dřevin vysazených při obnově poničeného lesního porostu.

Dotační program je určen pro celé území Královéhradeckého kraje. Netýká se však lesů státních, v národním parku nebo jeho ochranném pásmu a pro obranu státu. Žádosti o dotaci lze podávat do konce října. Výše dotace je stanovena na 150 korun za metr krychlový vytěženého dřeva, respektive na 70 korun za běžný metr vybudované oplocenky. Minimální výše dotace je 5000 korun na jednu žádost a jeden žadatel může získat maximálně 500 000 korun.

Podmínky programu najdete na dotačním portálu Královéhradeckého kraje (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Sněmovna a nouzový stav, vláda mate veřejnost

19:39 Výborný (KDU-ČSL): Sněmovna a nouzový stav, vláda mate veřejnost

Komentář na facebookovém profilu k informacím vlády, že zítra požádá sněmovnu o prodloužení nouzovéh…