Hejtman Vondrák: Hasiči opět dostanou podporu od kraje

23.6.2022 10:29 dop. | Tisková zpráva

Moravskoslezský kraj pravidelně podporuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) i sbory dobrovolných hasičů.

Hejtman Vondrák: Hasiči opět dostanou podporu od kraje
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Krajští zastupitelé schválili finanční příspěvky na požární techniku, výstavbu a rekonstrukce hasičských zbrojnic, odsouhlasili také darování zakoupeného vybavení a podporu činností dobrovolných hasičů. 

„Důležitost hasičů pro bezpečnost naší společnosti je nezpochybnitelná. Profesionální, ale i dobrovolní hasiči musí mít kvalitní vybavení a zázemí, musí mít perfektní podmínky pro svou činnost. Proto Moravskoslezský kraj hasiče pravidelně podporuje. Jakékoliv opomenutí či lehkovážnost by totiž mohlo mít fatální dopady, které si nemůžeme a ani nechceme dovolit. Proto přispíváme na techniku, rekonstrukce či stavby hasičáren, ale i na zajištění akceschopnosti jednotek,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že HZS MSK do svého majetku od kraje získal vybavení v hodnotě skoro 6 a půl milionu korun.

Profesionální hasiči dostali kromě tisícovky širokospektrálních ochranných filtrů a nových ergonomických dispečerských křesel do Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje také speciální kontejner pro elektrocentrálu v hodnotě tři a půl milionu korun. „Díky speciálnímu kontejneru mohou hasiči v případě potřeby přesouvat elektrocentrálu Caterpillar. Ta slouží k nouzovému napájení budov elektrickou energií, například během technické poruchy, havárie nebo jiné nepředvídatelné události. Bez této mobilní zástavby by bylo zajištění náhradních dodávek energie prakticky nemožné,“ vysvětlil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Dobrovolní hasiči získávají od kraje podporu prostřednictvím obcí a měst, ve kterých působí. „Tentokrát přispějeme celkem pěti obcím na výstavbu či rekonstrukci požárních zbrojnic pro jednotky sboru dobrovolných hasičů. Souhrnně 19 milionů korun dostanou Brušperk, Kateřinice, Klimkovice, Otice a Opava. Také přispějeme na pořízení nových cisternových automobilových stříkaček dobrovolným hasičům z Českého Těšína, Sedliště, Studénky, Ostravy a Vrbna pod Pradědem. Každá obec z krajské pokladny dostane milion a čtvrt, celkem tedy 6,25 milionu korun. Dalšího dva a půl milionu přispějeme 11 obcím na dopravní automobily pro jejich jednotky dobrovolných hasičů,“ vyjmenoval hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že souhrnně tak kraj dobrovolným hasičům prostřednictvím obcí přispěje přes 27 milionů korun.

„Další prostředky pak dobrovolným hasičům poskytneme v rámci dotačního programu podporujícího nejrůznější aktivity jednotlivých spolků. Dobrovolní hasiči krajskou dotaci mohou využít například na prezentaci požární ochrany veřejnosti, zachovávání historické hasičské techniky a udržování hasičských tradic, na požární sport a další činnost,“ vyjmenoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že krajští zastupitelé v rámci dotačního programu schválili podporu celkem 126 projektů, na které rozdělili 8 milionů korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Ruská invaze odhalila strategický význam Asie

11:38 Zahradil (ODS): Ruská invaze odhalila strategický význam Asie

Evropský parlament schválil návrh usnesení o indo-pacifické strategii EU v oblasti obchodu a investi…