Hejtman Vondrák: Kraj pošle do zemětřesením poničeného Turecka čtyři miliony

11.03.2023 9:13 | Tisková zpráva

Zastupitelé Moravskoslezského kraje se shodli na finanční pomoci Turecku a Sýrii, které postihla ničivá zemětřesení. Dar ve výši 4 miliony korun kraj poskytne ze svého rozpočtu prostřednictvím společností Člověk v tísni, Charita ČR, Český červený kříž a ADRA. Každé z těchto nevládek převede milion korun.

Hejtman Vondrák: Kraj pošle do zemětřesením poničeného Turecka čtyři miliony
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

„Vyslechl jsem autentická a strhující vyprávění našich hasičů z USAR týmu, který v Turecku dva týdny pomáhal. Přesto si utrpení, bezmoc a zmar, které zemětřesení způsobila, umím představit jen stěží. Desetitisíce mrtvých, tisíce pohřešovaných lidí, přeplněné nemocnice, zmatek a beznaděj, ale také miliardové škody na infrastruktuře a majetku. Krajský příspěvek tyto rány jen tak nezahojí, ale naše čtyři miliony i dary ostatních krajů, zemí či institucí i běžných občanů mohou alespoň částečně zasaženým oblastem pomoci, a hlavně jim vyjádřit podporu a sounáležitost,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že udělil čestné uznání českému USAR týmu nasazenému v Turecku po ničivém zemětřesení za mimořádné pracovní nasazení a obětavou práci při vyhledávání osob v sutinách domovů a záchranných pracích. Toto uznání během jednání Zastupitelstva Moravskoslezského kraje převzal vedoucí českého USAR týmu Jiří Němčík.

Finanční dar na zmírnění škod vzniklých při zemětřesení Moravskoslezský kraj poskytne prostřednictvím čtyř nevládních neziskových organizací. Pomoc jejich prostřednictvím tak bude nejrychlejší a nejefektivnější. Všechny organizace mají bohaté zkušenosti v oblasti pomoci po živelních katastrofách, také již v oblasti Blízkého východu působily.

Moravskoslezský kraj finanční dary převede na níže uvedené účty, kam svou podporu mohou směřovat i ostatní organizace i občané:

Člověk v tísni:   51945194/0300
Charita ČR:    55660022/0800,  variabilní symbol 118
ADRA:    66888866/0300,  variabilní symbol 389
Český červený kříž:   333999/2700,  variabilní symbol 2301

Kromě pomoci Turecku a Sýrii pokračuje Moravskoslezský kraj v řešení uprchlické krize. Krajští zastupitelé také schválili příspěvek ve výši 1,75 mil. Kč Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Ostrava na poskytování pomoci v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny.

Od dubna, kdy přejdou všechna KACPU pod Ministerstvo vnitra ČR, kraj státu pronajme prostory KACPU v ulici Dr. Malého v Ostravě za symbolickou jednu korunu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Je nutno se ptát, komu ku prospěchu

22:01 Seďa (ČSSD): Je nutno se ptát, komu ku prospěchu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývoji konfliktu na Ukrajině