Proto krajští zastupitelé schválili potřebná opatření, která by měla řešit a zmírnit negativní dopady onemocnění covid-19 na rozpočet kraje v letošním roce.
Zatímco loni česká ekonomika vzrostla o 2,6 procenta, letos se kvůli dopadům pandemického šíření covid-19 očekává její zhruba 8procentní pokles. „Je zřejmé, že pokles české ekonomiky, ale i vládní opatření a úprava státního rozpočtu budou mít negativní vliv na výši příjmů Moravskoslezského kraje. Odhadujeme, že příjmy ze sdílených daní budou asi o 20 procent nižší než loni, to znamená, že do rozpočtu ‚přiteče‘ zhruba o 1,5 miliardy korun méně. A vypadá to, že i v roce 2021 budou tyto příjmy stagnovat,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že vedle propadu příjmů budou mít negativní vliv na ekonomiku kraje také vyšší výdaje.
„Abychom mohli nakupovat potřebné osobní ochranné pracovní prostředky, řešit akutní problémy a další záležitosti spojené s pandemií a nouzovým stavem, museli jsme z rezervy krajského rozpočtu vyčlenit 60 milionů korun,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV