Hejtman Vondrák: Na testy mohou pacienty posílat také praktičtí lékaři

23.03.2020 15:05

Díky nové krajské aplikaci pro praktické lékaře nebudou muset pacienti chodit do ordinací pro žádanku na testy na koronavirus.

Hejtman Vondrák: Na testy mohou pacienty posílat také praktičtí lékaři
Foto: Archiv I.Vondrák
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
reklama

Moravskoslezský kraj dnes ráno spustil novou aplikaci, která urychlí práci praktických lékařů při objednávání pacientů na odběrová místa. Nový systém umožní praktikům posílat pacienty na testy na koronavirus bez zbytečného papírování, díky němu se také nebudou na odběrových místech lidé nekoordinovaně hromadit. 

„Podle nového nařízení mohou kromě epidemiologů Krajské hygienické stanice v Ostravě posílat pacienty na testy, které zjistí přítomnost koronaviru, také praktičtí lékaři.  Vytvořili jsme proto systém, který nám umožní lépe koordinovat a třídit tyto nové požadavky na našich devíti odběrných místech. Díky tomuto systému, který je určen jen pro lékaře, tak pacienti nemusejí manipulovat s nehygienickým papírem žádanek či zbytečně chodit do ordinací. Chceme tak ochránit jejich zdraví i zdraví zdravotnického personálu a zabránit nekontrolovanému shlukování lidí na odběrových místech,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. 

Aplikaci vytvořili a otestovali zaměstnanci krajského úřadu. „V průběhu neděle dostali všichni praktičtí lékaři informaci, že pokud budou někoho posílat na rychlotesty, nebo na klasické velké PCR testy na koronavirus, musí pacienta nejdříve zaevidovat do tohoto systému. Každý lékař dostane svůj jednorázový kód pro nezbytnou registraci. Po přihlášení bude do systému zadávat potřebná data k objednání vyšetření. Pacienti pak dostanou přesné informace, kdy a kam mají na odběry přijít,“ řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza s tím, že systém je propojen i s epidemiology a odběrovými místy, umožní vzájemné předávání informací, kontrolu pacientů a zabrání jejich shlukování. 

„Systém je samozřejmě zabezpečen, aby nemohlo dojít ke zneužívání dat,“ zdůraznil ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza. 

Více informací ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Takže Jourová i Donathová lhaly?

8:39 Fiala (SPD): Takže Jourová i Donathová lhaly?

Komentář na facebookovém profilu k nepravdivým vyjádřením Věry Jourové.