Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Konečně máme za sebou vyčkávání, zda peníze od státu dostaneme

20.04.2019 22:39

Kraje získají i v roce 2019 požadované finanční prostředky od státu na opravy silnic II. a III. tříd. Dvě miliardy přitom půjdou z programu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), další 2 miliardy dostanou české a moravské regiony z evropských dotací v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Konečně máme za sebou vyčkávání, zda peníze od státu dostaneme
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO)

Po společném jednání s premiérem Andrejem Babišem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou to potvrdila předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová.

„Konečně máme za sebou období vyčkávání, zda peníze od státu dostaneme. Jsme za ně samozřejmě velice rádi, protože můžeme začít naplno s přípravou a realizací oprav silnic II. a III. tříd a mostů na těchto silnicích. Ministryně financí Alena Schillerová přislíbila, že v příštím týdnu předloží materiál vládě. Následně by kraje mohly začít předkládat projekty do programu Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož půjdou celkem 2 miliardy korun,“ vysvětlila Jana Mračková Vildumetzová a dodala: „Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová také v co nejkratším čase otevře novou výzvu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, ze kterého kraje budou moci čerpat finance v objemu dalších 2 miliard na zbývající projekty oprav krajských silnic a mostů.“

Premiér Andrej Babiš připomněl, že kraje letos dostaly od státu v souhrnu o 20 miliard korun navíc, nevyloučil ale, že konkrétně finance na opravy silnic II. a III. tříd dostanou i v příštích letech. „Rozhodnutí státu o tom, že kraje peníze na opravy krajských silnic obdrží, velmi vítáme už proto, že kraje převzaly od státu tyto komunikace ve velice špatném stavu a do jejich oprav vkládají z krajských rozpočtů nemalé peníze, jen v letošním roce je to 8 miliard. Na druhé straně kraje začaly státní peníze na opravy silnic získávat až od roku 2015, od té doby jsme dostali 14, 4 miliardy korun. Nejkomfortnější by pro nás ale samozřejmě bylo systémové řešení, které spočívá v tom, že by se uzákonil postup, na základě kterého by každoročně kraje automaticky dostaly potřebné finanční prostředky ze SFDI,“ uzavřela předsedkyně Asociace krajů ČR.

Kraje se starají celkem o více než 48 600 km silnic II. a III. tříd. Na těchto silnicích je ve správě jednotlivých regionů ještě dohromady téměř 13 tisíc mostů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Stihli jsme probrat i důležité aktuální věci - dofinancování sociálních služeb

18:18 Výborný (KDU-ČSL): Stihli jsme probrat i důležité aktuální věci - dofinancování sociálních služeb

Komentář na facebookovém profilu k dofinancování sociálních služeb