Hejtmanka Pokorná Jermanová: Středočeský kraj je inovačním lídrem České republiky

3. 7. 2020 12:04

Středočeské inovační centrum (SIC) slaví pět let. Od svého založení v roce 2015 získalo na podporu inovačního prostředí Středočeského kraje více než sto milionů korun.

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Středočeský kraj je inovačním lídrem České republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtmanka středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová
reklama

Prostřednictvím svých programů podpořilo přes 100 malých a středních podniků. Uspořádalo více než 70 vzdělávacích konferencí a seminářů, které navštívilo přes 1500 účastníků. Jako první v Čechách vytvořilo komplexní program pro spolupráci s obcemi. Cílem SIC je podporovat inovační podnikání, vytvářet kvalifikovaná pracovní místa a tím zvyšovat konkurenceschopnost Středočeského kraje i České republiky

„V červenci 2015 se Středočeský kraj oficiálně pustil do podpory inovací. Vzorem mu byla špičková zahraniční pracoviště, která úspěšně propojují aktivity mezi akademickými, výzkumnými a průmyslovými institucemi. Za poslední roky ze SIC vznikl subjekt, který tyto vzory v mnohém předběhl. Dnes jsou viditelné mnohé dopady na život a podnikání v našem regionu,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje. „Středočeský kraj je inovačním lídr České republiky. Děkujeme všem, kteří nás pomohli nastartovat a podílejí se s námi na dalším rozvoji Středních Čech,“ dodává hejtmanka.

Inovační centrum dlouhodobě poskytuje služby malým a středním podnikům v rámci pěti aktivních programů. Například SIC PLATINN, jehož cílem je pomoc firmám odhalit skryté inovační příležitosti a ve spolupráci se špičkovými experty navrhovat změny, které povedou k růstu firmy. Mezi první úspěšné projekty patří rodinný podnik, vyrábějící požární uzávěry nebo dodavatel řešení průmyslové automatizace.

Další službou je SIC CONNECT, která pomáhá firmám v takových oblastech jako je vývoj nových produktů nebo optimalizace produkce a které není schopen sám vlastními silami vyřešit. SIC dokáže propojit s vhodnými partnery, jako jsou vývojové podniky, či výzkumné organizace, které mu pomohou problémy a výzvy vyřešit. Díky SIC se podařilo dát dohromady firmu Gema, s.r.o. a Technopark VŠCHT v Kralupech nad Vltavou. Oba partneři společně vytvořili unikátní zařízení pro monitoring rezivění, určené nejen ke sledování nebezpečí vzniku koroze u dopravních objektů, ale také v automobilovém průmyslu, logistice i ochraně kulturních památek.

„Jsem rád, že v našem týmu pracují odborníci, kteří průběžně mapují, analyzují a následně navrhují konkrétní služby, projekty a programy. Od poradenství, přes networking, až po administraci dotačních programů,“ říká Marek Špok, ředitel SIC. „Za uplynulých pět let jsme získali cenné zkušenosti s mapováním inovačních i investičních příležitostí ve Středočeském kraji. Naši manažeři a analytici uskutečnili přes 350 individuálních hloubkových rozhovorů se zástupci firem, výzkumných organizací, škol a obcí, které nám pomohly porozumět problémům a výzvám, kterým čelí naši klienti,“ dodává ředitel SIC.

Odborníci ze SIC také pomáhají s využíváním nových technologií ve výuce na středočeských školách. Loni odstartoval na rakovnické SPŠ Emila Kolbena pilotní projekt SIC Digi Edu Lab. Jeho cílem je rozvoj dovedností, kreativního a projektového myšlení mezi žáky i učiteli. Jednou ze základních pomůcek tzv. Maker Education je mikropočítač. V případě SIC se jedná o robotickou stavebnici Robot in a can (Robot v plechovce). Studenti tak mají možnost poznat přínosy kreativní ekonomiky a průmyslu 4.0.

Inovační lídr České republiky

Středočeský kraj spolu s Prahou tvoří 50 % vědecko-výzkumné kapacity ČR. Z top 100 firemních investorů do výzkumu a vývoje (VaV) v EU má ve Středočeském kraji sídlo nebo pobočku hned 13 firem. V roce 2017 činily celkové investice do VaV ve Středočeském kraji 14 mld. Kč. Firemní sektor tvořil 85 %. Pro porovnání, v celém Česku je to pouze 55 %. Kraj má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost, kolem 3 %. Ve výzkumu a vývoji pracuje přes 7 000 zaměstnanců. Podnikatelský sektor v regionu reprezentuje téměř 30 000 firem. V loňském roce se Středočeský kraj zařadil po bok dalších českých regionů, kteří naplňují novou Inovační strategii ČR s vizí „The Czech Republic: The Country For The Future“.

Anketa

Sledujete i letos seriál Chalupáři?

38%
62%
hlasovalo: 6302 lidí

Technologie a znalosti středočeských vědců však nemají uplatnění jen v průmyslu, ale stále častěji je ke svému rozvoji využívají také města a obce. Například v oblasti energetiky, dopravy nebo vodohospodářství. A právě efektivnímu hospodaření s vodou, bojem proti suchu a odbornému poradenství v oblasti infrastruktury se věnuje Aliance pro vodu. Platforma pro zástupce municipalit, výzkumných organizací a firem, kterou na základě rostoucích globálních rizik iniciovalo a založilo SIC. Jejím cílem je pomoci představitelům obcí při rozhodování, jakou cestou se vydat například při obnově nebo budování nové kanalizace či vodovodní sítě. S pomocí odborníků z výzkumných organizací, soukromých sdružení i firem poskytuje SIC komplexní a aktuální informace, které lze využít k přípravě veřejné zakázky, výběru vhodné dotace nebo zlepšení bezpečnosti vodohospodářské infrastruktury.

„Z povahy naší společnosti nám stále chybí dostatek odvahy k inovacím. Pustit se do něčeho nového, neprobádaného. Ale těší mě, že se to rychle mění a ve Středočeském kraji máme dostatek chytrých lidí a infrastruktury jako SIC, které inovace podporuje,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje.

Za hledáním nových a lepších řešení ve vědě, výzkumu i v podnikání vždy stojí nadšení lidé, kteří hledají nové cesty a nová řešení. Středočeský kraj proto vytvořil Inovace v srdci. Není to jen značka. Je to společná myšlenka, filozofie, životní styl. Pro vědce, studenty, podnikatele, starosty a nadšené obyvatele Středočeského kraje. Inovace v srdci má za cíl zpřístupňovat a popularizovat inovace a úspěchy široké veřejnosti i firmám a výzkumným ústavům, usnadňovat spolupráci a informovat o možnostech využití inovačního potenciálu Středočeského kraje. Více na www.inovacevsrdci.cz a FB SIC - Inovace v srdci.

Citace vybraných zástupců zakladatelských institucí Středočeského inovačního centra

"Z pohledu vědce mě velice těší, že se podařilo ve Středočeském kraji vytvořit instituci, která dokáže efektivně propojovat výzkumné ústavy a firmy. Díky tomu lze přenášet poznatky vědecké komunity do praxe. V případě biotechnologií a biomedicíny to může v konečné fázi vést až k přípravě potřebného léku nebo stanovení metody, a tím i k záchraně mnoha životů," říká Prof. Pavel Martásek, ředitel mezinárodního výzkumného centra BIOCEV a předseda Rady pro konkurenceschopnost Středočeského kraje.

Ing. Jiří Drozda, ředitel Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického dodává: „Jsem rád, že se ve Středočeském kraji podařilo vytvořit instituci, která úspěšně propojuje aktivity výzkumných ústavů s průmyslem a výsledky této spolupráce dokáže také aktivně nabízet zástupcům měst a obcí v regionu. V případě našeho ústavu jde např. o využívání dat z geografického informačního systému pro zlepšování technické i dopravní infrastruktury, vodohospodářství i vzdělávání. Za velký úspěch přímé spolupráce SIC a VÚGRTK, v.v.i. považuji získání financování na mezinárodní mobilitu vědecko-výzkumných, technických a administrativních pracovníků s celkovým rozpočtem téměř 3,5 mil. Kč. SIC nám pomohlo při celkovém nastavení projektu, přípravě i vypracování žádosti o dotaci a souvisejících příloh do Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.“

"Astronomický ústav AV ČR je součástí Středočeského kraje - své sídlo má v Ondřejově. Pro náš výzkum je velmi důležitá spolupráce s inovativními společnostmi a firmami, které mají zájem a schopnost vyvíjet spolu s námi moderní technologie určené jak pro základní výzkum v našem oboru, tak i pro jeho následné aplikace. Spolupráce se Středočeským inovačním centrem nám usnadňuje nacházet nové partnery. V současnosti například společně se SIC a několika dalšími akademickými a univerzitními pracovišti usilujeme o podporu pro velký evropský projekt, který by nám umožnil přitáhnout do našeho kraje kvalifikované zahraniční experty z oblasti kosmického výzkumu," říká Vladimír Karas, univerzitní profesor a ředitel Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Sehnal (ODA): Všechny pokusy o modernizaci tenisu selhaly, snad neumře

11:07 Pavel Sehnal (ODA): Všechny pokusy o modernizaci tenisu selhaly, snad neumře

“Tenis je ohrožený druh sportu, který nejde s dobou a neláká nové nadšence z řad mladších generací,”…