Hejtmanka Stráská: Život na vesnici je jedinečný a jeho podpora důležitá

09.06.2020 5:35

Jihočeský kraj rozdělí mezi obce téměř 110 milionů. Opraví se kanalizace i chodníky.

Hejtmanka Stráská: Život na vesnici je jedinečný a jeho podpora důležitá
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská
reklama

Zastupitelstvo Jihočeského kraje schválilo poskytnutí dotace v Programu obnovy venkova pro letošní rok v celkové výši 109 999 000 Kč. Peníze pomohou jihočeským obcím opravit rozbité chodníky, vyměnit okna ve školkách nebo nakoupit úklidové stroje.

„Život na vesnici je jedinečný a jeho podpora je pro nás důležitá. Co představitele obcí trápí a co by bylo potřeba řešit, jsme si každoročně říkali na slavnostním vyhlašování výsledků Vesnice roku. Škoda, že letos o tuto možnost kvůli koronavirové krizi přijdeme,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Anketa

Máte pochopení pro demonstrace za práva černochů v USA?

4%
96%
hlasovalo: 19253 lidí

Program obnovy venkova Jihočeského kraje byl vyhlášen na podzim minulého roku a jako tradičně se může pochlubit jednou z nejvyšších podpor v rámci celé České republiky. Celkem 622 žadatelů si mezi sebe rozdělí téměř 110 milionů korun.

„V případě dotací na konkrétní projekt žadatelé obdrží v průměru necelých 200 tisíc korun. To se nezdá jako vysoká částka, ale tyto peníze pomohou obcím nakoupit nebo opravit to, na co jim z rozpočtu nezbývá a co pomůže zlepšit život v obci,“ řekl krajský náměstek pro oblast venkova Pavel Hroch a dodal, že Jihočeský kraj patří mezi ty kraje, které dávají na obnovu venkova nejvíce financí. „Realizaci musí obce dokončit do 31. prosince tohoto roku,“ upozornil Hroch.

Například městys Chlum u Třeboně zažádal o 159 000 Kč na opravu kaple v Mirochově a za 81 000 Kč chce nakoupit ukazatele rychlosti. „Program obnovy venkova je oporou především v realizaci drobnějších, ale i tak důležitých věcí. Znamená jednodušší administraci, než je tomu například v případě národních dotací, a to je zvlášť pro menší obce dost zásadní,“ řekla starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová.

Obec Chrášťany na českobudějovicku dostane 190 tisíc korun. Opraví spojovací chodbu mezi místní základní a mateřskou školou. „Chodba dostane nové vstupní dveře, nová okna a zevnitř i zvenku nový kabát. Dotace pokryje celkové náklady z necelé jedné třetiny. Momentálně pracujeme na přípravě stavebního povolení a výběru dodavatele,“ uvedl starosta obce Josef Vomáčka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Neměli bychom být mentálně na konci 18. století

19:58 Kolovratník (ANO): Neměli bychom být mentálně na konci 18. století

Projev na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 3. března. Vládní návrh stavebního zákona.