Hejtmanka Vildumetzová: Krajští zastupitelé schválili program na platy v sociálních službách

30.07.2017 16:34

Pracovníci v sociálních službách, na něž se vztahuje květnové nařízení vlády o navýšení platových poměrů, mají vyšší výplaty včas, tedy od 1. července. Je to tak i přesto, že rozhodnutí o navýšení platů, které vláda schválila 31. května, kraje obdržely až v polovině června, peníze pak na začátku července.

Hejtmanka Vildumetzová: Krajští zastupitelé schválili program na platy v sociálních službách
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: Historicky první hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO)

Navýšení platů by měli poskytovatelé sociální péče zatím pokrýt ze záloh. Mezitím už ale krajské zastupitelstvo schválilo program, ze kterého po uplynutí lhůt rozdělí prostředky od státu ve výši 39, 1 milionu korun. Dalších 10 milionů musí přidat kraj ze svého rozpočtu, aby bylo možné zvýšit platy ve všech zařízeních.

Navýšení platů se v regionu týká celkem 140 zařízení poskytujících sociální služby v takzvané síti A, z toho je 13 krajských a 5 zřizovaných městy a obcemi. „Kraje musí postupovat v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech a časová náročnost procesu schvalování je přibližně 10 až 12 týdnů. Vzhledem k tomu, že jsme dostali rozhodnutí až v polovině června a prostředky dokonce 7. července, ne všechny kraje stihnou rozdělit prostředky včas. Proto jsem se spojila s ostatními hejtmany, a v případě rizika prodlení jsme připraveni poskytovatelům vyplatit peníze zálohově z krajských rozpočtů. Zaměstnanci se tedy nemusí obávat, že by peníze neobdrželi,“ řekla předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Dotační program schválený zastupiteli nyní bude zveřejněn po dobu 30 dnů a poskytovatelé sociálních služeb se do něj mohou hlásit. Na dalším jednání zastupitelstva by se pak měly odsouhlasit dodatky ke smlouvám, kterými se platy pracovníků v sociálních službách navýší.

Kraje rovněž zaslaly na Ministerstvo práce a sociálních věcí požadavek o uhrazení doplatku ve výši 822 milionů korun. Peníze ze svých rozpočtů vyplatily poskytovatelům péče v období od 1. listopadu 2016 do 30. června 2017. „Když vláda vloni vydala novelu nařízení o změně platových poměrů v sociálních službách, předpokládali jsme, že spolu s nařízením poskytne i potřebné peníze, což se bohužel nestalo,“ řekla Jana Vildumetzová.

„Očekávali jsme proto, že ministerstvo jako gesčně příslušný resort předloží návrh na vyrovnání doplatků alespoň v souvislosti s letošním navýšením, které se rovněž týká sociální oblasti. Je pro nás zklamáním, že se tak nestalo. Proto jsem se obrátila dopisem na ministryni práce a sociálních věcí Marksovou, ve kterém uplatňuji nárok na doplatky ve výši 822 milionů korun. Jednotlivé kraje a Asociace krajů ČR jsou opět připraveny poskytnout plnou součinnost,“ dodala Jana Vildumetzová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hannig (Rozumní): Gratuluji Britům

6:31 Hannig (Rozumní): Gratuluji Britům

Svoboda a spravování věcí týkajících se vlastního státu je lepší, než podřízení se vůli nadnárodních…