Herman (KDU-ČSL): Svoboda a odpovědnost, ideály let 1918 i 1989 zůstávají i dnes platné

09.06.2018 17:34

První lavička Václava Havla na Slovensku byla odhalena v Košicích.

Herman (KDU-ČSL): Svoboda a odpovědnost, ideály let 1918 i 1989 zůstávají i dnes platné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Herman

V Košicích byla ve středu odhalena už pětadvacátá lavička Václava Havla, a to za účasti bývalých vrcholných politiků a reprezentantů kultury. Lavičky z dílny Bořka Šípka můžeme najít doslova po celém světě, přičemž první z nich byla instalována před pěti lety ve Washingtonu. „Symbolizují demokratický dialog a hodnoty, které Václav Havel reprezentoval, svobodu, demokracii a česko-slovenskou vzájemnost,“ řekl ve své úvodní řeči při slavnostním aktu Daniel Herman, místopředseda KDU-ČSL.

K vzájemnému dialogu se na ní jako první posadili přítomní exprezidenti Rudolf Schuster a Lech Walesa. Za českou stranu byl na slavnostním odhalení přítomen i někdejší kancléř Václava Havla Karel Schwarzenberg /TOP 09/ a Daniel Herman. Spolu s košickým viceprimátorem Martinem Petruškem odhalili typický kruhový stoleček s lípou zasazenou uprostřed a k tomu dvě křesla zdobená sklářskými ornamenty.

Hosté se během slavnostního aktu zamýšleli nad současnou situací v Evropě i jednotlivých zemích, přičemž apelovali na zlepšení vzájemného dialogu i současné politické situace. „I přes smutnou realitu našich současných politických poměrů zůstávají ideje Listopadu 1989 i česko-slovenské vzájemnosti živé. Svoboda a odpovědnost, ideály let 1918 i 1989 zůstávají i dnes platné.“  Řekl přítomným hostům Daniel Herman.

Někdejší vůdce protikomunistického hnutí v Polsku a pozdější prezident Lech Walesa zavzpomínal nejen na Václava Havla, ale i na jejich dlouhý boj s komunistickým režimem. „Tak, jak u této lavičky budou sedávat lidé, jsme s Havlem často seděli a hovořili o boji za svobodu v našich zemích. Spolu s Václavem jsme bojovali o to, abychom byli všichni svobodní. Tuto svobodu jsme vám zanechali a podívejte se, jak jste s ní naložili.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Běhounek: Věřím, že model bude fungovat hlavně ke spokojenosti klientů

19:33 Hejtman Běhounek: Věřím, že model bude fungovat hlavně ke spokojenosti klientů

V Telči bylo slavnostně otevřeno nové moderní senior centrum. Domov pro seniory se sníženou soběstač…