Hetjman Netolický: Švédsko může být při budování dopravní infrastruktury inspirací

26. 9. 2014 11:30

Dopravní stavby, organizace veřejné dopravy, rozvoj dopravní infrastruktury, ale také systém zadávání veřejných zakázek. To byla hlavní témata jednání delegace Pardubického kraje vedené hejtmanem Martinem Netolickým a náměstkem zodpovědným za dopravu a dopravní obslužnost Jaromírem Duškem se zástupci místní samosprávy v Södertälje ve Stockholmském kraji.

Hetjman Netolický: Švédsko může být při budování dopravní infrastruktury inspirací
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Delegace Pardubického kraje vedené hejtmanem Martinem Netolickým a náměstkem zodpovědným za dopravu a dopravní obslužnost Jaromírem Duškem se zástupci místní samosprávy v Södertälje ve Stockholmském kraji

V oblasti Stockholmu se stejně jako v Pardubickém kraji intenzivně zabývají rozvojem dopravní infrastruktury. Přestože zde mohou využívat všechny čtyři druhy dopravy, místní samosprávy za klíčové oblasti rozvoje jednoznačně považují železniční a dálniční dopravu. „Pokud se švédský stát rozhodne pro investici do výstavby silnice národního zájmu, jde zde vše mnohem rychleji než u nás. Jakmile schválí plán výstavby klíčové komunikace, vykoupí pozemek od majitele za tržní hodnotu posílenou o dalších dvacet procent. Několikaleté spory a zdržování stavby zde neznají. Švédské zákony v tomto ohledu hovoří jasně a všichni tato pravidla respektují,“ sdělil jeden ze zajímavých poznatků z jednání hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten věří, že poslední novela zákona, kterou nedávno schválil český parlament, uvolní státu ruce pro vykupování pozemků pro R35.

Výstavbu dopravní infrastruktury ve Švédsku rovněž usnadňuje i jednodušší stavební řízení. Okruh jeho účastníků je užší. „Naše negativní zkušenosti s účastí některých občanských sdružení, která se neustále proti všemu odvolávají a nekonečně tím prodlužují potřebná rozhodnutí pro výstavbu některých důležitých projektů, jako například splavnění Labe, ve Švédsku nemají. Tato hnutí nejsou ze zákona účastníky stavebního řízení a mohou dávat pouze doporučení. Tím se celý proces významně urychluje,“ informoval náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu a dopravní obslužnost Jaromír Dušek.

Užší spolupráce státu se samosprávami na dopravních investicích

Ve Stockholmském kraji při dopravních stavbách funguje také velmi dobře spolupráce státu a regionu s místními samosprávami. Jednu z nich navštívila i česká delegace, která se zajímala především o zajištění financování společných projektů. „Jednalo se o stavbu, která je vzorovým příkladem napojení páteřní komunikace a nového průmyslového areálu. Díky blízkosti přístavu a železnice bude brzy vybudován multimodální uzel. Inspirace pro naše krajské město se proto nabízí. Projekt je financován zčásti ze státního rozpočtu a zčásti z vlastních zdrojů města. Přáli bychom si, aby to takto mohlo fungovat i v naší republice. Opatření, které nyní realizujeme ve spolupráci se státem na zvýšení bezpečnosti na I/35 ukazují, že by to jít mohlo,“ doplnil šéf delegace a hejtman Martin Netolický. 

Zástupci Pardubického kraje a Správy a údržby silnic Pardubického kraje se rovněž seznámili s výrobním procesem a vývojem ve společnosti SCANIA, která je jedním z největších producentů kamionů na světě. Ta se ke špičce řadí především díky kvalitě, té zde věnují mimořádnou pozornost. Klíčovým faktorem úspěchu firmy SCANIA je perfektní organizace práce a důraz na vědu a výzkum. To dokládají i čísla, z dvanácti tisíc zaměstnanců jich více než čtvrtina pracuje právě v oblasti vývoje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Pardubickykraj.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Panu Čunkovi jsem žádnou jím uváděnou nabídku neučinil

13:50 Senátor Valenta: Panu Čunkovi jsem žádnou jím uváděnou nabídku neučinil

Vyjádření senátora Ivo Valenty k obvinění ze strany hejtmana Jiřího Čunka.