Hlubuček (STAN): Glyfosáty se již v Praze používat nebudou

14.09.2019 17:46

Výbor pro životní prostředí doporučuje městu, aby při údržbě zeleně nepoužívalo glyfosáty.

Hlubuček (STAN): Glyfosáty se již v Praze používat nebudou
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

Výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Zastupitelstva hlavního města Prahy doporučuje městu neužívat při vlastní činnosti i při realizaci veřejných zakázek na městských pozemcích nebezpečné glyfosáty. Doporučení se týká orgánů města, městských organizací a městských částí. Glyfosáty ohrožují životní prostředí i veřejné zdraví.

Přípravky na bázi glyfosátu slouží k odstraňování plevele. Světová zdravotnická organizace WHO je již v roce 2015 zařadila na seznam pravděpodobných humánních karcinogenů. Při kontaktu s pokožkou je nebezpečný obzvláště pro děti a těhotné ženy. „Životní prostředí je zatíženo mnoha nebezpečnými chemickými látkami, jejichž škodlivost lidé v minulosti příliš neřešili. Glyfosáty, které známe spíše pod názvem Roundup, jsou jedny z nich. Dnes víme, že jsou karcinogenní a že se negativně podepisují nejen na zdravotním stavu obyvatelstva, ale také na celém ekosystému. Proto se v Praze již používat nebudou,” uvádí náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Glyfosáty se přitom dají bezpečně nahradit. Ať už mechanicky, tedy ručním odstranění plevele nebo sekačkami s rotačními kartáči a bránami, či termickými metodami, jako je například horký vzduch, horká pára, nebo infračervené záření.  „Jsem rád, že výbor pro životní prostředí na můj návrh přijal doporučení k omezení používání glyfosátů k údržbě veřejné zeleně v městských organizacích a městských částech. Není potřeba přírodu dále zatěžovat jedy, když existují alternativní metody odstraňování plevele, například mechanické či horkou párou,“ říká místopředseda Výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí ZHMP Tomáš Murňák.

Městská část Praha 12 na svých pozemcích glyfosáty nepoužívá již dlouhou dobu. „Tento herbicid je spojován s riziky pro zdraví občanů i se škodami na životním prostředí. Proto jsme jeho použití již roce 2011 zakázali a nahradili ho alternativními metodami jako například mechanickým odstraňováním plevele,“ dodává Eva Tylová, místostarostka Prahy 12, která zákaz glyfosátů na území městské části již dříve iniciovala.

V Německu a Rakousku se vyloučení glyfosátů z postupů při údržbě městské zeleně stává běžnou praxí, v Česku platí zákaz na jejich používání například v Brně. Evropský parlament navíc loni přijal rezoluci k jejich zákazu do roku 2022.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dufek (KDU-ČSL): Musíme u migračního paktu vymyslet taktiku, ne na sebe pokřikovat

19:02 Dufek (KDU-ČSL): Musíme u migračního paktu vymyslet taktiku, ne na sebe pokřikovat

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 19. dubna 2024 k migračnímu paktu.