Hlubuček (STAN): Hlavní město Praha začne využívat aplikaci Záchranka pro rychlé varování občanů

15.05.2019 16:13

Aplikace Záchranka, kterou má ve svých telefonech už 920 000 uživatelů a každodenně ji využívá k přivolání pomoci 50 lidí, přichází ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Zdravotnickou záchrannou službou hlavního města Prahy a Nadací Vodafone s novým využitím tzv. push notifikací v aplikaci.

Hlubuček (STAN): Hlavní město Praha začne využívat aplikaci Záchranka pro rychlé varování občanů
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

Ty budou nyní na území Prahy upozorňovat na nenadálé krizové situace, které by mohly ovlivnit zdraví tamních obyvatel. Aplikace Záchranka tak bude fungovat i jako jedna z cest tzv. reverzní tísňové linky. Spuštění systému je symbolicky na den záchranné služby 15. května.

Nástrojem, který bude Pražany varovat před aktuálním zdravotním ohrožením na území hlavního města, jsou již zmíněné push notifikace. „Ty jsou v aplikaci Záchranka od samého počátku a fungují plošně na celém území České republiky. Prozatím jsme je využívali k tomu, abychom uživatelům dali vědět o aktualizacích nových funkcionalitách aplikace, nyní budou mít další přínos,“ říká Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

„Rozhodli jsme se projekt podpořit částkou 10 tisíc korun měsíčně, protože aplikaci považujeme za jeden z velmi dobrých nástrojů, jak Pražany a vlastně všechny návštěvníky Prahy rychle varovat či upozornit na jakoukoli krizovou situaci. Může jít například o varování při povodních, výskytu zplodin v ovzduší a podobných situacích, kdy vycházíme z faktu, že chytrý mobilní telefon má už dnes v kapse skoro každý,“ dodává náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.

„Jde o užitečnou aplikaci, která může vhodně rozšířit možnosti informování občanů na území hlavního města Prahy o mimořádných událostech nebo krizových situacích. Informace do aplikace Záchranka budou vkládat naši zaměstnanci Operačního střediska Krizového štábu hlavního města Prahy, kteří slouží ve 12hodinových směnách a zajišťují nepřetržitý provoz střediska 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Vedle Bezpečnostního portálu hlavního města Prahy se tak jedná o další kanál, kterým budeme informovat veřejnost,“ sdělil ředitel odboru bezpečnosti Magistrátu hl. m. Prahy Josef Macháček.

Od 15. 5. 2019 si tak každý, kdo má aplikaci Záchranka, může v sekci „Varovná hlášení“ zvolit, že chce být informován o krizových situacích v Praze. „Varovná hlášení“ se objeví v aplikaci Záchranka pod záložkou „Informace“ po aktualizaci. Pokud pak odbor krizového řízení vyšle notifikaci s upozorněním či varováním, uživatel ji v aplikaci Záchranka uvidí a potenciálnímu nebezpečí se tak bude moct vyhnout. Systém je v plánu rozšířit i na další oblasti Česka.

„S využitím aplikace Záchranka se setkáváme ve své praxi denně, nejen že umožňuje volajícímu o pomoc rychle a efektivně kontaktovat zdravotnickou záchrannou službu, navíc usnadňuje samotný hovor s operátory tísňové linky. Pokud totiž volá člověk v nouzi přes aplikaci, dochází zároveň k předání přesné GPS polohy a dalších důležitých údajů volajícího, jako například zdravotního stavu, stavu baterie telefonu nebo kontaktů na osoby blízké, a to přímo na monitor operátorů na dispečinku. Nová funkcionalita bude v podstatě fungovat preventivně – zasláním upozornění budeme předcházet tomu, aby se obyvatelé Prahy na daném místě vystavovali nebezpečí a zároveň byli nuceni na číslo 155 volat, čímž také nebude docházet ke zbytečnému zahlcení tísňové linky,“ doplňuje Zdeněk Křivánek, náměstek ředitele sekce nelékařských zdravotnických pracovníků Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Využití aplikace Záchranka pro varování občanů dál rozšiřuje význam aplikace Záchranka jak pro zdravotnickou záchrannou službu, tak pro veřejnou správu, a v neposlední řadě pro uživatele samotné. „Nové využití notifikací v aplikaci je ukázkou funkční spolupráce veřejné správy a soukromého sektoru. Jsme rádi, že naše nadační činnost dopomohla dalšímu rozvoji aplikace Záchranka a doufáme, že spolupráce s veřejnou správou bude pokračovat. Například napojením dalších odborů krizového řízení ostatních krajů v republice,“ uzavírá Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Ačkoliv se protestuje hodně za nezávislost justice, je potřeba, aby se resort vyvíjel

19:46 Michálek (Piráti): Ačkoliv se protestuje hodně za nezávislost justice, je potřeba, aby se resort vyvíjel

Projev na 32. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2019 k Návrhu na vyslovení nedůvěry vládě České …