Hlubuček (STAN): Retenční nádrž Jiviny byla revitalizována

11.11.2020 13:26 | Zprávy

V letošním roce byla revitalizována retenční nádrž Jiviny v Praze 6.

Hlubuček (STAN): Retenční nádrž Jiviny byla revitalizována
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hlubuček

Odbahnění a další úpravy se uskutečnily v rámci dlouhodobého strategického projektu hlavního města Prahy „Obnova a revitalizace pražských nádrží“, zajišťovaného odborem ochrany prostředí pražského magistrátu.

„Hlavním účelem této stavby je protipovodňová ochrana spodní části povodí Litovicko-Šáreckého potoka, nádrž slouží též jako rybářský revír. V rámci klimatického závazku hlavního města byly vytvořeny nové biotopy pro faunu i flóru, v zadní části nádrže pak vznikly zatopené úkryty ze starých pařezů a kamenů,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Retenční nádrž Jiviny byla postavena v letech 1980 až 1984 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 pro zachycení dešťových vod. Nebyla od svého vzniku nikdy čištěna a na jejím dně se za tu dobu usadilo více jak 40 000 m3 sedimentu. Díky více než pět metrů vysoké a téměř 300 m dlouhé hrázi je schopna při povodních pojmout až 240 000 m3 vody, plocha zátopy činí téměř 12 hektarů a tím se Jiviny řadí mezi největší pražské nádrže. Nádrž byla poslední velkou vodní plochou v majetku hlavního města, která nebyla odbahněna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Co myslíte tou revizí pobytu Ukrajinců v ČR?

A taky jak se stavíte k pomoci Ukrajině? Nepomohlo by, což chtěl i sám Zelenský, aby Ukrajinci šli za svou zem bojovat a neschovávali se třeba zde? A jaký bude váš přístup k sociálním dávkám pro Ukrajince?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Sahat na mou rodinu jste fakt neměli

16:02 Rajchl (PRO): Sahat na mou rodinu jste fakt neměli

Informace na svém veřejném facebookovém profilu o podání trestního oznámení na Vojtěcha Pšenáka a da…