Hnutí ANO schválilo kandidátky pro sněmovní volby, kandiduje pět jeho současných ministrů

28.06.2017 8:35

Vedení hnutí ANO se dohodlo, že hejtmani kandidovat mohou, pokud ale ve volbách uspějí, budou si muset vybrat, zda budou nadále hejtmany nebo půjdou do sněmovny.

Hnutí ANO schválilo kandidátky pro sněmovní volby, kandiduje pět jeho současných ministrů
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO
reklama

Hnutí ANO má za sebou několikaměsíční sestavování a schvalování kandidátních listin pro podzimní sněmovní volby, druhé v jeho krátké historii. Celorepublikový výbor hnutí je teď kompletně schválil.

Do boje o sněmovnu vyšle pět svých ministrů. Martin Stropnický (Praha), Richard Brabec (Ústecký kraj), Karla Šlechtová (Plzeňský kraj) a Dan Ťok (Karlovarský kraj) půjdou do voleb z prvních míst, Robert Pelikán je v hlavním městě na druhé pozici. I předseda hnutí ANO Andrej Babiš je nakonec v pozici lídra, přestože původně chtěl kandidovat až z posledního místa. „Delegáti středočeského krajského sněmu i členové výboru měli jiný názor. Chtěli mě na čele. A já do toho už nebudu zasahovat. Přijal jsem to. Aspoň nebudou moji oponenti říkat, že se jich bojím a schovávám se před debatami,“ říká Andrej Babiš.

Známé tváře na pozicích lídrů jsou i v dalších regionech. První místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek nakonec povede kandidátku kraje Vysočina. „Důvod je jednoduchý. Vysočinu měl vést současný ministr financí Ivan Pilný, ale svou kandidaturu bohužel z rodinných důvodů stáhnul. A já jako člověk spjatý se zemědělstvím jsem cítil povinnost tomuhle kraji pomoct,“ říká Faltýnek, který jinak vždy kandidoval v Olomouckém kraji.

Hnutí ANO do voleb opět nasazuje i úplně nové tváře. Lidi, kteří uspěli ve svém oboru a teď jdou své zkušenosti prodat do politiky. Liberecký kraj povede úspěšný majitel pekárny Jiří Bláha. Ve Středočeském kraji se na druhé místo za předsedu Babiše postaví hokejová legenda, zlatý medailista z Nagana a trojnásobný mistr světa Milan Hnilička. Moravskoslezskou kandidátku posílil svou účastí majitel společnosti Brano Pavel Juříček, v jižních Čechách je na třetím místě mladý právník a expert na zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Mám radost, že máme opět spousty skvělých nových lidí. Pánové Bláha, Hnilička, Juříček nebo Vojtěch mají jasnou strategii, co chtějí v politice pro lidi udělat. Výhodou je, že si to nemuseli vysedět jako v tradičních stranách. Jsou to lidé, kteří něco umí, takové lidi česká politika potřebuje. Proto jsou na kandidátkách vysoko,“ doplňuje Babiš.

Na čele kandidátních listin budou nakonec i dva hejtmani. Ivo Vondrák je jednička v Moravskoslezském regionu a v Olomouckém kraji to bude Ladislav Okleštěk. „Budou lídry do voleb, ale platí, co jsme slíbili. Že nebudeme kumulovat funkce. To znamená, že když kdokoliv z našich hejtmanů uspěje, bude si muset vybrat, buď pozici poslance, nebo hejtmana,“ vysvětluje předseda hnutí Babiš, na čem se shodlo vedení hnutí.

Další regiony vedou poslanci nebo náměstci na ministerstvech a krajských úřadech. První místopředseda sněmovny a poslanec Radek Vondráček je lídrem hnutí ANO ve Zlínském kraji, poslankyně Radka Maxová v Jihočeském kraji, poslanec Martin Kolovratník v Pardubickém kraji, náměstkyně MMR Klára Dostálová v kraji Královehradeckém a náměstkyně hejtmana Táňa Malá povede kandidátní listinu na jižní Moravě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kopřiva (Piráti): Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU

22:33 Kopřiva (Piráti): Premiér Babiš odmítl představit konkrétní návrhy k víceletému finančnímu rámci EU

Na mimořádném summitu Evropské rady bude projednáván návrh víceletého finančního rámce na období 202…