Hnutí Otevřená radnice: OpenCard můžou nahradit levnější a běžné nástroje

10.07.2014 5:28

Po šesti letech od spuštění OpenCard ji lidé využívají hlavně v městské hromadné dopravě. To je ovšem jen zlomek z funkcí původně mnohem ambicióznějšího projektu. Miliardy, které do něj Praha investovala, se tak s odstupem času ukazují jako nesmyslný výdaj. Podle Alice Čečilové, předsedkyně Hnutí Otevřená radnice, jsou na vině nevýhodné smlouvy s dodavatelem, uzavřené za bývalého primátora Pavla Béma.

Hnutí Otevřená radnice: OpenCard můžou nahradit levnější a běžné nástroje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Terminál pro nahrávání zakoupených kupónů do Opencard

V čem konkrétně je podle vás příčina toho, že projekt pražské OpenCard zkrachoval?
V podmínkách uzavřených softwarových licencí, na které Praha ve smlouvách přistoupila, přestože jsou pro ni krajně nevýhodné. Město nezískalo neomezené právo dílo užít, musí zvlášť platit za licence k softwaru. Dostalo se do kleští privátního dodavatele, který stupňoval své požadavky.

Jak měli tehdejší pražští politici podle vás postupovat?
Mohli se inspirovat zkušeností z jiných evropských zemí. Město si při objednávce nového softwaru mělo předem vymínit, že obdrží kompletní zdrojové kódy, veškerou potřebnou dokumentaci a samozřejmě neomezenou licenci. Optimální je využití svobodné licence, protože se tím podstatně zjednodušuje znovupoužitelnost softwaru, pokud by ho chtělo využít například další město a dodavatelům v jejich využití nic nebrání.

Co motivuje odpovědné osoby k tomu, aby uzavírali nevýhodné smlouvy?
Důvodů může být celá řada, od neznalosti, přes pohodlnost až po nějakou formu korupce. Mohou se k tomu přidávat i tlaky z ministerstva, nebo obava z vyšších nákladů, pokud by si veřejnoprávní organizace všechno ošetřila ve svůj prospěch. Svoji roli mohl sehrát také strach z toho, že objednaná služba nemusí fungovat.

Jaké řešení považuješ dnes z hlediska města za nejméně bolestivé?
Provoz OpenCard co nejrychleji ukončit a vrátit se k papírovým průkazům a kuponům. Také by stálo zato situaci zanalyzovat. Třeba se ukáže, že městská karta je v podstatě zbytečnost, protože její funkce mohou plnit stávající instrumenty, jako jsou platební karty nebo mobilní zařízení.

Vyplývá z celé kauzy pro občany nějaké poučení?
Voliči by měli dát politikům svým hlasováním ve volbách jasně najevo, že si podobné megaprojekty nepřejí a dají přednost úsporným a efektivním řešením, která nebudou nutit podřizovat se nesmyslným podmínkám dodavatelů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Nad dopisy diváků aneb Autentické otázky voličů

12:06 Dostálová (ANO): Nad dopisy diváků aneb Autentické otázky voličů

Odpovědi na otázky voličů, publikované na svém veřejném facebookovém profilu