Hodek (ČSSD): Ostatky ukrajinského básníka Olesa budou převezeny do Kyjeva

12.01.2017 21:47

Ostatky významného ukrajinského básníka Olexandra Olesa, které byly exhumovány z hrobu na Olšanských hřbitovech, budou po vyřízení všech administrativních náležitostí převezeny do Kyjeva a tam opět důstojně uloženy. Po jednání se zástupci ukrajinské ambasády to sdělil radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Hodek (ČSSD): Ostatky ukrajinského básníka Olesa budou převezeny do Kyjeva
Foto: Ladislav Carda
Popisek: radní Daniel Hodek (ČSSD)

„Po jednání se zástupci velvyslanectví Ukrajiny jsem ihned pověřil ředitele Pražské správy hřbitovů, aby technicky zajistil převoz ostatků ukrajinského spisovatele a básníka Oleksandra Olesa do jeho rodiště,“ uvedl radní Hodek.

Ukrajinská strana deklarovala zájem pro básníka Oleksandra Olesa a jeho manželku, jakožto významného ukrajinského občana, uspořádat důstojný pohřeb a jejich ostatky nechat uložit na významném kyjevském hřbitově. Rada hl. m. Prahy bude o tomto kroku vyrozuměna formou informace.

Olexandr Oles, vlastním jménem Olexandr Ivanovyč Kandyba, se narodil v roce 1878. V roce 1919 emigroval do Budapešti, později do Vídně a nakonec do Prahy, kde prožil největší část z 25 let svého pobytu v emigraci. Jako jeden z prvních ukrajinských literátů psal o nespravedlnostech a zlu páchaným stalinským režimem. Celý svůj život v emigraci toužil po návratu do rodné vlasti, kterého se ale nedočkal. Zemřel v roce 1944 v Praze a donedávna byl pohřben právě na Olšanských hřbitovech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chabr (TOP 09): Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

18:20 Chabr (TOP 09): Zastaralý areál Rugby Clubu Tatra Smíchov se dočká rekonstrukce

Pražští radní dnes odsouhlasili investiční záměr projektu rekonstrukce sportovního areálu Rugby Club…