Hojda (KSČM): Změna vnímání jaderné energetiky je dobrý signál

18.04.2016 4:31

Obyvatelé obce Slavěnice vyjádřili v referendu podporu dostavbě dalších bloků jaderné elektrárny Dukovany. Z jejich postoje vyplývá změna vnímání jaderné energetiky.

Hojda (KSČM): Změna vnímání jaderné energetiky je dobrý signál
Foto: KSČM
Popisek: Pavel Hojda

Je potěšitelné, že lidé pochopili význam jaderné energetiky, která je k životnímu prostředí často šetrnější, než neuvážené masivní uplatňování obnovitelných zdrojů bez znalosti souvislostí a důsledků, včetně ekonomických.

Provoz v Dukovanech pomáhá zkvalitňování života v obci formou finanční podpory v podobě příspěvků a další pomoci. Dočasně zhoršené podmínky po dobu dostavby bloků jaderné elektrárny by měly být kompenzovány ve zvýšené míře.

Zatímco ve výrobě jaderné energie už obce v okolí v dukovanské elektrárny nevidí zásadní problém, dosud odmítají myšlenku zřízení trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Stejně odmítavě se k otázce staví i další obce ve vytipovaných lokalitách. Podle mého názoru se jádro problému skrývá v nedostatečné komunikaci vlády s občany a obcemi. Je zcela zřejmé, že se právě pro neschopnost přednést přesvědčivé argumenty nedaří zajistit souhlas s umístěním úložiště jaderného odpadu a tím i jeho budoucí další energetické využití.

V souvislosti s jadernou energetikou je zapotřebí zdůraznit, že KSČM od samého počátku podporuje výrobu elektrické energie z jádra. Ostatní zdroje, zejména obnovitelné, by měly být s ohledem na přírodní podmínky v ČR pouze doplněním energetického mixu. ČR bohužel není v situaci např. Rakouska, Německa nebo Švýcarska, které mají k dispozici významné vodní toky pro využití energie vody nebo rozsáhlé plochy pro větrné farmy. Přesto KSČM nezavrhuje výrobu z těchto zdrojů, ale v míře, která neohrozí plynulost dodávky elektřiny do sítě v případě nepřízně počasí nebo nedostatku paliva pro zdroje, využívajících biomasu atd.

KSČM bude zcela jistě podporovat i rozvoj „chytrých systémů výroby a dodávek energií“, tím je samozřejmě myšleno zejména dokonalejší a efektivnější využívání energií a snižování ztrát, které jsou v současné době nahrazovány vyšší výrobou. Z uvedeného vyplývá, že je zapotřebí vynakládat více prostředků na úspory a zamezení plýtvání energií. Takto vynaložené prostředky přinesou daleko vyšší efekt, než zvyšování výroby pro sanaci energetických ztrát.

Ing. Pavel Hojda, stínový ministr průmyslu a obchodu za KSČM

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…