Holomčík (Piráti): Vláda v řešení dvojí kvality potravin jen klouže po povrchu

07.05.2019 6:35

Komentář pirátského poslance Radka Holomčíka

Holomčík (Piráti): Vláda v řešení dvojí kvality potravin jen klouže po povrchu
Foto: Piráti
Popisek: Radek Holomčík
reklama

Volební průzkumy ukázaly, že téma dvojí kvality potravin rezonuje ve společnosti. Tři týdny před eurovolbami se proto tuto problematiku rozhodlo řešit i hnutí ANO. Tedy hnutí, které je šestým rokem ve vládě a má tak možnost účastnit se jednání Rady ministrů. K tomu má dále již pátým rokem jak zastoupení v europarlamentu, tak vlastní nominantku v Evropské komisi. A bohužel se jedná o řešení klouzající jen po povrchu, neřešící příčinu, ale pouze následek problému.

Dvojí kvalita potravin je primárně záležitostí dovozu. Souhlasím s tím, že by se spotřebiteli měla říkat pravda – tedy stejně označený produkt by měl mít stejné složení, ať už jej kupuji v ČR, Francii či Portugalsku. Pokud je ale pro obchodní řetězec jednodušší přivézt libovolnou potravinu z druhého konce Evropy nebo i světa, než pro našeho lokálního výrobce prodat svoje výrobky takříkajíc  „u sebe na dvoře“, je ukazování prstem na EU jen alibismus a snaha hodit problémy způsobené našimi vládami na někoho jiného.

Pokud chceme řešit dvojí kvalitu potravin opravdu smysluplně, musíme se zaměřit na problematiku kvality jako takové a musíme udělat maximum pro to, aby měli výrobci kvalitních potravin co nejsnadnější přístup na trh. Dvojnásob to platí pro naše lokální zemědělce a výrobce. To máme v rukou my, politici v ČR, s tím nemusíme čekat na EU. Je to na nás, kolik kontrol ročně jim pošleme, jakou byrokracii a další překážky přichystáme, jak moc je budeme finančně ždímat. Toto je téma, které musíme vyřešit jako první. Bohužel, vláda místo toho hledá cesty, jak zahraničním dodavatelům, resp. obchodním řetězcům nařizovat, co a jak mají u nás prodávat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní: Hra s důvěrou lidí musí mít své hranice

20:23 Svobodní: Hra s důvěrou lidí musí mít své hranice

Ve svém prohlášení ze středy 21. října jsme vyzvali vládu, aby s lidmi jednala v těchto těžkých čase…