Holubář (TOP 09): Naším cílem je fungující zdravotnictví

22.09.2016 14:05 | Zprávy
autor: PV

I když statistické údaje ukazují nelichotivá čísla – vysoký počet chybějících lékařů a sester v nemocniční sféře, vysoké procento lékařů starších 60 let, zoufalou situaci v počtu dětských lékařů i odchody mladých lékařů do zahraničí, tak z nich plyne i dobrá zpráva.

Holubář (TOP 09): Naším cílem je fungující zdravotnictví
Foto: TOP 09
Popisek: MUDr. Jiří Holubář

Praktičtí a dětští lékaři z Česka překvapivě neodcházejí. Je ale pozoruhodné, jak se chovají zdravotní pojišťovny k jedinému ještě dobře fungujícímu segmentu poskytovatelů zdravotní péče, který neutíká za lepším. Za osm let zdravotní pojišťovny praktickým lékařům navýšily platby za jednoho pojištěnce jen o dvě koruny (a to jen u některých). Nyní činí platba za pojištěnce 52 korun a je vyplacena jen za splnění přísných podmínek. Příjmy za mimokapitační výkony jsou honorovány chabě. V některých lokalitách připadá na jednoho lékaře až 3000 pacientů – jistě řádná pracovní zátěž.

Nedávno jsem vedl rozhovor s mladým a nadšeným absolventem lékařské fakulty. Vzdělání se mu zdálo délkou přiměřené, ale v určitých oborech s malým důrazem na provádění jednoduchých výkonů, které by podle jeho názoru měl praktik zvládnout. S nadšením vyprávěl o nizozemském systému péče, takzvaném gatekeepingu (strážců brány do zdravotnického systému). Každý nemocný se přihlásí u svého praktického lékaře s onemocněním a ten rozhodne o dalším postupu. Kromě některých vyšetření provede praktik i jednoduché chirurgické výkony. Prostě pečuje o nemocné často v podstatně širším léčebném spektru. Ke specialistovi vás samozřejmě pošle také, ale péče není vyčerpávána zbytečnými návštěvami u specialistů a v nemocnicích. To vše vede k velkým úsporám a k posilování důvěry ve svého lékaře. Z mého vysvětlení, že gatekeeping v komplexu ubírá práci ambulantním specialistům a přidává práci praktickým, si nic nedělal. Jeho odpověď byla typická a sebevědomá: „Ale od toho jsme tady my mladí doktoři, abychom něco změnili.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

19:11 Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

Hejtman Jan Grolich iniciuje petici za zachování regionálního vysílání České televize a Českého rozh…