Hraba (STAN): Není prezident schopný vykonávat úřad? Žádáme podklady a důkazy

17.06.2021 8:36

V Senátu proběhlo další jednání Komise pro Ústavy a parlamentní procedury, na které se senátoři zabývali doporučením Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost prohlásit prezidenta republiky za neschopného vykonávat svůj úřad.

Hraba (STAN): Není prezident schopný vykonávat úřad? Žádáme podklady a důkazy
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Podle předsedy ústavní komise Zdeňka Hraby musí být takové případné rozhodnutí opřeno o nezpochybnitelné důkazy, v opačném případě by bylo předem odsouzeno k neúspěchu.

„Ústava umožňuje řešit závažná politická pochybení hlavy státu žalobou za velezradu. Naopak aktivace článku 66, tedy prohlášení prezidenta za neschopného výkonu úřadu, by se mělo pojit se závažnými zdravotními důvody. To by však měli posuzovat lékaři, ne politici,“ říká předseda ústavní komise Zdeněk Hraba s tím, že při snaze o poukázání na současné jednání prezidenta republiky použitím ústavních sankčních mechanismů, je třeba nejprve posoudit, který z těchto prostředků je možné případně použít.

Komise se shodla na tom, že požádá o vypracování odborného ústavně-právního stanoviska. Podle odhadů předsedy komise má být posudek k dispozici v řádu týdnů.

„Pokud existují pochybnosti o zdravotním stavu prezidenta, a já o tom nechci spekulovat, musí to nejprve potvrdit lékaři. Případná aktivace Článku 66 nesmí působit jako ničím nepodložený výkřik. To by znamenalo nejen neúspěch celého procesu, ale také snížení vážnosti Senátu jako instituce, která má Ústavu ctít a respektovat,“ doplňuje na závěr senátor Hraba.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Nedvědický: Kuchyně v Domově pro seniory Krásné Březno prošla rekonstrukcí

6:34 Primátor Nedvědický: Kuchyně v Domově pro seniory Krásné Březno prošla rekonstrukcí

V nové kuchyni začínají vařit kuchařky klientům a personálu Domova pro seniory v Krásném Březně. Mod…