Hraba (STAN): Pokud projde zdanění církevních náhrad, jsem připraven podat stížnost Ústavnímu soudu

24.01.2019 9:45

Ve středu 23. ledna 2019 schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení zdanění církevních restitucí 106 hlasy poslanců ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Opoziční poslanci z hnutí STAN, Pirátů, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 byli většinově proti.

Hraba (STAN): Pokud projde zdanění církevních náhrad, jsem připraven podat stížnost Ústavnímu soudu
Foto: STAN
Popisek: STAN

Senátor Zdeněk Hraba (STAN), člen ústavněprávního výboru Senátu, je připraven napadnout novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi podáním k Ústavnímu soudu, pokud tato novela vejde v platnost, a hledat pro tento krok podporu mezi kolegy senátory.

„Dnes sněmovna zavedla vlastně novou daň, když schválila zákon fakticky zavádějící zdanění náhrad poskytnutých církvím v rámci majetkového vyrovnání se s nimi. Klíčovým problémem je, že tento daňový nástroj primárně nemá plnit daňové funkce, ale zcela nezakrytě svérázně napravovat údajné nedostatky platné právní úpravy majetkového vypořádání s církvemi, kterou část politické scény nepovažuje za správnou a není s ní spokojená a srozuměná. Takováto daň nesplňuje požadavek legitimního účelu daňové povinnosti, tj. shromáždění prostředků k zabezpečení veřejných statků, nesplňuje požadavek ústavně aprobovaného veřejného zájmu, což vynikne zvlášť, uvědomíme-li si, že zdaněny mají být prostředky, které jsou vypláceny právě z veřejného rozpočtu,“ říká o tomto zákoně Zdeněk Hraba.

A dodává: „Pokud zdanění církevních náhrad úspěšně projde celým legislativním procesem, osobně se pokusím získat podporu kolegů senátorů a připravím v této věci návrh Ústavnímu soudu na zrušení tohoto zákona.“

Nyní míří tento návrh zákona do Senátu, kde se očekává, že bude vrácen zpět Poslanecké sněmovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Investice do cyklověže se vyplatila, lidé ji využívají stále častěji

13:03 Kolovratník (ANO): Investice do cyklověže se vyplatila, lidé ji využívají stále častěji

Pardubické nádraží už skoro druhým rokem zkrášluje cyklověž, která vyrostla v rámci rekonstrukce pře…