Janischová (TOP 09): Jazyková bariéra zpomaluje integraci dětí cizinců v českých školách

28.05.2017 17:03 | Zprávy

Žije mezi námi skupina občanů, která není zanedbatelná. Říkáme jí národnostní menšiny. V roce 2016 bylo v Karlovarském kraji evidováno 19 419 cizinců (zdroj: Krajský úřad Karlovy Vary), což je druhá nejvyšší hodnota po hlavním městě Praze.

Janischová (TOP 09): Jazyková bariéra zpomaluje integraci dětí cizinců v českých školách
Foto: TOP 09
Popisek: Hana Janischová (TOP 09)

Tito spoluobčané mají svoji kulturu, hodnoty, přesvědčení a snaží se zapojit do společnosti většiny, ctít pravidla této země, přizpůsobit se podmínkám kraje, místa, kde žijí.

To, co mohou sami nabídnout, jsou nejen neobvyklé pohledy na život většinové společnosti, ale i rozdílné životní a kulturní zvyklosti spolu s jazykovou pestrostí a osobitým postojem.

Velké úskalí představuje pro tyto občany jazyková bariéra. Děti cizinců, které přichází do základní školy, jsou okamžitě, bez jazykové přípravy, integrováni do kolektivu žáků mluvících jiným jazykem. O pochopení našich zvyklostí, režimových záležitostí a  vzdělávacím systému ani nemluvě.

K úspěšnému začlenění takového dítěte do vzdělávacího systému by jistě pomohlo vybavit jej předem alespoň minimální jazykovou přípravou. Dítě by se pak lépe orientovalo, rychleji rozvíjelo a v neposlední řadě by získalo větší  pocit jistoty a bezpečí.

Stát v současné době sice nabízí různou formu podpůrných opatření, která jsou ovšem finančně velmi náročná a dostatečně nenapomáhají zkrácení integračního procesu.

Snad by stálo za zamyšlení, zdali by se nenašly finanční prostředky na podporu  systematické intenzivní jazykové přípravy, která by vedla k rychlejšímu odstranění jazykových bariér a podpoře integrace cizinců (především dětí a mládeže) do českého vzdělávacího systému.

HANA JANISCHOVÁ
MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ TOP 09 V KARLOVARSKÉM KRAJI

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová (ANO): Zájmy ČR jsou vám ukradené, pane premiére

14:17 Pokorná Jermanová (ANO): Zájmy ČR jsou vám ukradené, pane premiére

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k odsuzujícím slovům premiéra Fialy.