Jentschke Stöcklová (ČSSD): Systém sociálního bydlení v Pardubicích je ukázkový

10.08.2015 12:03

Sociální bydlení budou testovat města, ministerstvo připravuje pilotní projekt. ilustrační fotoZúčastnit se ho má deset vybraných měst s rozdílným počtem obyvatel i různou startovací pozicí. Zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí jednali ve čtvrtek 6. srpna s představiteli Pardubic o zapojení města do projektu, který by měl v praxi otestovat chystanou koncepci sociálního bydlení. Spuštění projektu se plánuje na přelom roku a bude hrazen z prostředků Evropské unie.

Jentschke Stöcklová (ČSSD): Systém sociálního bydlení v Pardubicích je ukázkový
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

„Celodenní pracovní program v Pardubicích předčil naše očekávání. To, jak se realizuje sociální politika v tomto městě, je ukázkový případ. Město má již dnes prakticky vytvořený systém sociálního bydlení, který má spoustu společných znaků s naší Koncepcí sociálního bydlení. To mne utvrzuje v názoru, že to opravdu jde.

Pan náměstek nás spolu se sociálními pracovníky seznámil jak s výhodami, tak s riziky současného systému. Diskuse byla velmi podnětná,“ okomentovala čtvrteční celodenní návštěvu náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová, která si spolu se svými kolegy prohlédla Městský azylový dům pro ženy a matky s dětmi v ulici Na Spravedlnosti, Městskou ubytovnu v Češkově ulici, chráněné bydlení v Polabinách i bytový komplex v ulici Husova. 

„Musím ocenit přístup zástupců ministerstva, že přijeli do Pardubic věcně diskutovat o problematice sociálního bydlení. O potřebě přijetí zákona o sociálním bydlení se mluví už roky, ale až nyní chce tuto otázku někdo opravdu systémově řešit,“ sdělil náměstek pardubického primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký, který si pochvaloval, že na stěžejní body připravované koncepce měly obě strany stejný názor. „Shodli jsme se například na nutnosti prostupnosti jednotlivých stupňů dostupného bydlení oběma směry, ale i na tom, kdo by měl být při zavedení nového systému příjemcem doplatků na bydlení nebo na potřebě legislativního nástroje pro flexibilnější nájemní vztahy s nájemníky, aby mohla města pružněji reagovat na notorické neplatiče,“ vysvětlil náměstek Jakub Rychtecký, který se rovněž zajímal o dotační peníze, a to jak na investice a rekonstrukce objektů sloužících dostupnému bydlení, tak i na prostředky na potřebnou sociální práci a také systém jejich financování. První výzvy v rámci operačních programů lze očekávat v prvním kvartálu příštího roku.

Pilotní projekt pro deset vybraných českých měst a obcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá na přelomu roku spuštění pilotního projektu, který by měl otestovat chystanou Koncepci sociálního bydlení. Projekt bude hrazen z prostředků Evropské unie. „Hovořili jsme o možnosti zapojení Pardubic jako partnera ministerstva v tomto projektu. Mohli bychom si tak ověřit, zda jsme opravdu dobře připraveni,“ kvitoval náměstek Jakub Rychtecký s tím, že v současnosti město analyzuje stávající režim a chystá novou koncepci, kterou by měli zastupitelé schvalovat na svém podzimním jednání.

Pilotního projektu MPSV by se měla účastnit desítka vybraných měst z republiky s rozdílným počtem obyvatel i různou startovací pozicí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN povede do eurovoleb Stanislav Polčák

22:42 STAN povede do eurovoleb Stanislav Polčák

Lídrem hnutí Starostů a nezávislých pro nadcházející volby do Evropského parlamentu bude europoslan…