Jiránek (ODS): Předražená FREEBIKE elektrokola v Kladně končí

21. 2. 2019 17:21

Nahradí je nový systém sdílených kol, který vzejde z otevřeného výběrového řízení.

Jiránek (ODS): Předražená FREEBIKE elektrokola v Kladně končí
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Dan Jiránek

300 až 500 korun za jednu jízdu, celkem cca 7 milionů korun z městské pokladny.  Bilance Freebike elektrokol, která od června do listopadu loňského roku fungovala v Kladně. Systém zavedlo bývalé vedení města. Kromě vysokých nákladů vykazoval další problémy. Navíc za něj radnice a společnost SAMK dostaly pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Město Kladno proto současná elektrokola dál provozovat nebude a ve výběrovém řízení vybere nového dodavatele sdílených kol. O možnost jezdit po městě na kole díky podpoře radnice tedy Kladeňané rozhodně nepřijdou.

Elektrokola vyšla městskou pokladnu na cca 7 milionů Kč. Z toho Sportovní areály města Kladno (SAMK) zaplatily 4,6 milionů Kč, výnosy z provozu byly 278 tisíc Kč. Náklady samotného města Kladno byly 2,6 milionů Kč.

„Šlo o velmi drahý systém. Vezmeme-li fakt, že se celkem uskutečnilo cca 24 000 výpůjček, jedna jízda na elektrokole v průměru vyšla na cca 300 Kč, některé dny dokonce na 500 Kč,“ říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek a dodává: „Bohužel dostatečně nebyla řešena ani otázka zabezpečení elektrokol. Sdílená kola rozhodně chceme pro obyvatele Kladna zachovat, vyhlásíme výběrové řízení na nového dodavatele. Klíčová bude dostupnost služby a její udržitelnost. “

V souvislosti s elektrokoly navíc za minulého vedení město a městská společnost Sportovní areály města Kladna dostaly pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proto, že zakázku na elektrokola rozdělily. To vše vedlo k tomu, že město Kladno Freebike elektrokola dál provozovat nebude. Kromě toho jsou podle dodavatele elektrokola po necelém roce provozu tak poničená, že na jejich opravu bude nutné vynaložit další téměř milion korun. Což jednu i několika vteřinovou jízdu prodražuje o dalších více než 40 Kč.

„V současné době řešíme ukončení celého projektu včetně odkoupení elektrokol,“ říká radní pro oblast sportu a cestovního ruchu statutárního města Kladno Jiří Chvojka a dodává: „Nevyužitý kredit bude uživatelům vrácen v hotovosti na recepci Sport Hotelu Sletiště každý všední den od 6.00 do 17.00 hodin. Více informací případně sdělí call centrum Freebike (607 035 793).“

Nevyužitý kredit se bude vracet podle občanského zákoníku po dobu 3 let. Pro vrácení se bude třeba prokázat loginem a PINem Freebike účtu, po vyplacení bude účet deaktivován. Kromě předplatného a vrácení elektrokol provozovateli se radnice a SAMK zabývají také dříve pořízenými parkovacími zařízeními. Též se připravuje výše uvedené transparentní výběrové řízení na nového dodavatele sdílených kol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Tohle je totální nehoráznost. Proti-podnikatelská vláda v akci

14:27 Udženija (ODS): Tohle je totální nehoráznost. Proti-podnikatelská vláda v akci

Komentář na facebookovém profilu ke krokům vlády