Jiránek (ODS): Vysoké náklady s nejasným účelem prověří kontrolní výbor města

28.01.2019 18:29

Občerstvení nebo pohoštění za více než 5,3 milionů korun během dvou let. Konkrétní využití ale není jasné a čerpání finančních prostředků se nejeví jako nezbytné.

Jiránek (ODS): Vysoké náklady s nejasným účelem prověří kontrolní výbor města
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek v Olomouci

Objednávky přitom často nesedí s datem konání akcí, na které bylo jídlo a pití papírově určeno. A je jich nebývale moc. Vše se odehrálo v letech 2017 a 2018. Danou věcí se bude zabývat kontrolní výbor města.

„Vypadá to, že bývalé vedení města pod rouškou kulturních akcí mělo dvouletý mejdan za peníze daňových poplatníků,“ říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek a dodává: „Většinou se objednávalo občerstvení nebo pohoštění týdně, v létě měsíčně. Každý den po dva roky se tak vybraná skupina lidí občerstvovala za městské peníze v průměru víc než 7 000 korun denně. Šlo i o alkohol, namátkou třeba 90 lahví vína, objednaných na den, kdy nebyla žádná akce.“

Daná věc se proto projednala na 2. zasedání zastupitelstva, kterého se mohl zúčastnit úplně každý. Podklady předem byly a jsou veřejné na webu města na adrese: https://mestokladno.cz/podklady-pro-zasedani-zastupitelstva-mesta-kladna/ds-200937/p1=2100072729.

„Vše se musí důsledně prošetřit, zjistit konkrétní odpovědnost a navrhnout odpovídající řešení a systémová opatření tak, aby se něco podobného už v budoucnu neopakovalo,“ říká náměstek statutárního města Kladno pro oblast financí a majetku Václav Šubrt a doplňuje: „Právě toto je úkol pro kontrolní výbor, který mu uložilo poslední zastupitelstvo.“

Kontrolní výbor tak mimo jiné prověří, zda jednáním nebyly porušeny zákony a další právní předpisy a zda lze vyloučit spáchání trestného činu. Nejde přitom o jediný případ překvapujícího nakládání s veřejnými penězi. Třeba loňské Vánoce. Přes to, že bývalé vedení města po volbách vypovědělo k Vánocům uzavřené smlouvy, podařilo se sváteční program pro obyvatele Kladna zachránit. A navíc vše uskutečnit za daleko lepší ceny s kvalitním, tematicky i početně pestrým a živým programem.

„Celý program tradičních Vánoc na Kladně 2018 vyšel na cca 1,6 milionu. Ve srovnání s rokem 2017 se jednalo o čtvrtinové náklady, Vánoce tehdy stály skoro 6,3 milionu,“ popisuje situaci náměstek primátora statutárního města Kladno pro oblast kultury a dopravy Oldřich Černý a dodává: „Do posledních Vánoc se maximálně zapojili místní umělci včetně ZUŠek, dávala se přednost živým vystoupením a účinkujících bylo výrazně víc, a to šedesát, zatímco v roce 2017 jich bylo třicet čtyři.“

Podtrženo sečteno: zatímco loni bylo za daleko menší peníze hodně místní muziky, v roce 2017 se toho za téměř čtyřnásobnou cenu pořídilo výrazně méně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Sazby přímých plateb pro rok 2019

22:30 Ministr Toman: Sazby přímých plateb pro rok 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman podepsal výši sazeb pro přímé platby na letošní rok. Jde napříkla…