Jiránek (Piráti): Před 40 lety se setkala skupina klimatologů a...

07.08.2019 21:01

Komentář na facebookovém profilu ke klimatu

Jiránek (Piráti): Před 40 lety se setkala skupina klimatologů a...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Před pár dny proběhlo celkem bez povšimnutí (řeší se ministr kultury ) jedno zásadní výročí. Před čtyřiceti lety se skupina klimatologů setkala ve Woods Hole v Massachusetts na prvním setkání „Ad Hoc skupiny pro oxid uhličitý a podnebí“ a začali připravovat první komplexní posouzení globální ZMĚNY KLIMATU v důsledku oxidu uhličitého.

Toto setkání následně vedlo k vytvoření "Charneyovy zprávy", podle hlavního vědce, kterým byl Jule Charney z MIT, jeden z nejuznávanějších vědců z oblasti atmosféry 20. století.

Už v té době, kdy měli samozřejmě daleko horší možnosti zpracování dat a informací z celého světa, předpověděli, že pokud se zvýší obsah CO2 v atmosféře na dvojnásobek hodnoty v roce 1979, zvýší se teplota o zhruba 3 stupně Celsia. Měření v následujících čtyřiceti letech jim dala za pravdu. Obsah CO2, jak je vidět na obrázku červeně, se zvýšil o 21 % a průměrná světová teplota (modře) stoupla o 0,66 stupně, což je poměrově skoro přesně podle předpovědi.

Od té doby proběhlo mnoho další šetření a zpráv, které jejich predikce upřesňují a potvrzují. Tímto jim chci za jejich práci poděkovat. Ve své době to neměli lehké, protože jim skoro nikdo jim nevěřil. Jelikož do té doby ve 20. století teplota spíše klesala, v médiích se spekulovalo, že směřujeme naopak k době ledové. Dnes už jim věříme skoro všichni. Sice dost pozdě, ale pořád ještě máme čas zareagovat. Tak doufám..

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krutáková (STAN): Povinné kvóty na potraviny by pomohly velkým producentům

14:33 Krutáková (STAN): Povinné kvóty na potraviny by pomohly velkým producentům

Poslanecká sněmovna dnes na plénu projedná novelu zákona o potravinách, kterou vrátil Senát k projed…