Jiří Maštálka: Budou dál občané Unii „ukradení“? Snažíme se, aby nebyli ...

16.07.2015 0:10 | Zprávy

Když přišla po přijetí Lisabonské smlouvy Evropská unie s institutem „Evropské občanské iniciativy“, která platí od dubna 2012, vypadalo to jako snaha evropské občany opravdu víc zapojit do politického života EU v otázkách, které se jich dotýkají nejpalčivěji. Snaha zmírnit demokratický deficit, na který si občané členských zemí unie dlouhodobě stěžují, se ale postupně míjela účinkem. Mnoho lidí je nadále přesvědčeno, že o jejich životě se rozhoduje bez nich „kdesi v Bruselu“.

Jiří Maštálka: Budou dál občané Unii „ukradení“? Snažíme se, aby nebyli ...
Foto: hns
Popisek: Europoslanec Jiří Maštálka

Nutno podotknout, že přinutit Evropskou komisi v konkrétních případech jednat, není vůbec snadné. Občané musí v rámci „občanské iniciativy“ splnit řadu podmínek. Tou základní je, aby konkrétní iniciativu podpořil minimálně jeden milion občanů z nejméně sedmi členských států EU (Je přesně určen i nutný počet podpisů z každé země – pro ČR je to minimálně 16 500 podpisů). Ale ani po té není Komise povinna přijít s žádným legislativním návrhem. Stručně řečeno: velké sliby, malé výsledky. Od zavedení tohoto nástroje jeho využívání neustále klesá. Občané jsou – mnohdy právem – přesvědčeni, že jejich názor nemá smysl, neboť stejně nebude při práci Komise nijak reflektován. Logicky tak narůstá pocit frustrace z činnosti evropských institucí a EU jako takové a klesá důvěra v unii.

Stojí určitě za pozornost, že k několika tématům se v „občanských iniciativách“ vyslovilo více než šest milionů obyvatel Unie, ale pro nicotný dopad jejich názorů počet těchto „iniciativ“ klesá. Není divu po zkušenosti například s výsledkem „občanské iniciativy“ ohledně dostupnosti vody pro obyvatele unie. Tato iniciativa, kterou podpořilo podpisem více než 1 650 000 lidí, v zásadě konstatovala, že voda nemá být jen komoditou k obchodování a ziskům firem, ale že občané Unie mají právo na dostupnost vody i v zájmu hygieny. Ani přes splnění všech podmínek ale Evropská komise žádný dopad iniciativy nepřipravila a formálně názor lidí odmítla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Evropská komise

Já si taky myslím, že by evropská komise, která není volena občany neměla o ničem minimálně zásadním rozhodovat. Opak je ale pravdou. Co s tím hodláte dělat? Je vůbec šance to nějak změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

9:15 Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

Otloukánci od EU i vlastní vlády. Češi, Moravané a Slezané to ale mohou změnit už začátkem října.