Johnová (Praha sobě): PCR testy ze slin a za přijatelnou cenu

18.05.2021 9:15

Odběrové místo na Mariánském náměstí navyšuje kapacitu prováděných PCR testů na dvojnásobek.

Johnová (Praha sobě): PCR testy ze slin a za přijatelnou cenu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Milena Johnová

Praha reaguje na enormní zájem o neinvazivní a cenově dostupné PCR testy úpravou provozu odběrového místa na Mariánském náměstí.

Anketa

Mělo by dětem být dovoleno sundat ve škole roušky?

94%
3%
3%
hlasovalo: 7041 lidí

Objem provedených PCR testů se zde zdvojnásobí, naopak na antigenní testy, které zde skončí, si zájemci mohou nadále zajít mimo jiné na nedalekou Městskou polikliniku Praha ve Spálené ulici. Na Mariánské náměstí se během května postupně vrátí kulturní aktivity.

„Chtěla jsem dát Pražanům možnost vyzkoušet neinvazivní PCR testy ze slin a za přijatelnou cenu. Zájem o tento typ testu trvale a vysoce překračuje kapacitu odběrového místa, a proto jsme se rozhodli rozšířit kapacity PCR testů na úkor antigenních testů. Je vidět, že touto nabídkou jsme se trefili do potřeb obyvatel Prahy, což mě moc těší,“ komentuje změny Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Testování na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice v Praze 1 bude pokračovat ve stávající provozní době. Antigenní testování zde ale skončí, zatímco kapacita pro PCR bude navýšena o 100 %. Vypsané termíny jsou zde totiž téměř okamžitě rezervovány. O PCR testování na Mariánském náměstí mají zájem zejména samoplátci, a to kvůli přijatelné ceně. Lákavá je také neinvazivní metoda odběru ze slin, protože odpadá nepříjemné šťourání v nose.

K odběru je možné se dostavit pouze na základě vyplněné on-line rezervace na webu Městské polikliniky Praha. Cena PCR testu pro samoplátce je 670 Kč, v případě požadavku o mezinárodní certifikát je cena 820 Kč.

„Odběrové místo se zmenšilo tak, aby se na náměstí mohl v bezpečné vzdálenosti paralelně konat letní kulturní program v režii Městské knihovny. Samotné odběry budou probíhat za paravány, takže každý bude mít dostatek soukromí,“ doplňuje k plánovanému provozu radní Milena Johnová.

„S Městskou knihovnou v Praze jsme pro letošní sezonu připravili na Mariánském náměstí pestrý kulturní program, který budeme realizovat s ohledem na aktuální platná protiepidemická opatření. Pražané a všichni návštěvníci se mohou těšit na výstavy, divadelní představení, četní pro děti, hudební koncerty nebo třeba filmové projekce a já jsem ráda, že prostor před pražským magistrátem může sloužit kultuře a současně i testování, které pomáhá udržet epidemii na nízkých číslech,“ komentuje připravený program Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

První akcí je výstava s názvem Polsko: architektura & kultura, kterou pořádá Polský institut v Praze. Představuje na ní 13 nových kulturních staveb, které proměnily podobu polských měst. Výstava je ke zhlédnutí až do pondělí 14. 6. 2021.

Dění na Mariánském náměstí je možné sledovat na Facebooku ve skupině Moje Mariánské. Koordinátorem místních aktivit je na základě rozhodnutí Rady hl. m. Prahy od začátku roku 2020 Městská knihovna v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš (ANO):  Přeji novému premiérovi ČR Petru Fialovi hodně úspěchů

18:08 Babiš (ANO): Přeji novému premiérovi ČR Petru Fialovi hodně úspěchů

Přepis pořadu Čau lidi, 28. listopadu 2021