Jourová (ANO): Equal Pay Day – Den rovného odměňování

19.04.2015 8:25

Rozdíl v odměňování žen a mužů – průměrný rozdíl mezi hodinovou mzdou žen a mužů v celém hospodářství – se v posledních letech takřka nezměnil a udržuje se na úrovni kolem 16 %.

Jourová (ANO): Equal Pay Day – Den rovného odměňování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně a poslankyně Věra Jourová

V České republice je to dokonce 22,1 %. Pokud tato čísla převedeme do kalendáře, pak ženy v Evropě i nadále odpracují ročně 59 dnů „zdarma“. V ČR je to ještě déle. České ženy berou na stejných pozicích o 22,1 % méně než muži, což reálně znamená, že musí pracovat více než dva a půl měsíce navíc, aby tento rozdíl dohnaly. Nová Komise se zavázala, že bude bojovat proti nerovnosti mezi pohlavími bez ohledu na oblasti politiky a hranice mezi státy. Ženy by měly mít stejné příležitosti jako muži. V jednotli¬vých zemích EU se rozdíl v odměňování žen a mužů různí. Zatímco ve Slovinsku, na Maltě, v Polsku, Itálii, Lucembursku a Rumunsku představuje platový rozdíl méně než 10 %, v Maďarsku, na Slovensku, v České republice, Německu, Rakousku a Estonsku je to již přes 20 %.

Den platové rovnosti v ČR letos připadl na 17. března. Přesně měsíc poté, 17. dubna 2015, proběhla v ČR konference ŽENY SOBĚ, jejímž cílem bylo upozornit na platové nerovnosti mezi ženami a muži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ANO

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel (STAN): Malé obce mohou být vidět a být úspěšné jak Pištín

22:24 Havel (STAN): Malé obce mohou být vidět a být úspěšné jak Pištín

Pro každého starostu a vedení obce je velkou vzpruhou, když je jméno jejich obce či města představen…