Juchelka (ANO): Jurečka si asi testuje reakce veřejnosti

07.02.2023 21:02

Projev na 52. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. února 2023 k důchodům.

Juchelka (ANO): Jurečka si asi testuje reakce veřejnosti
Foto: archiv: A. Juchelka
Popisek: Poslanec ANO Aleš Juchelka.

Já mockrát děkuji, paní předsedající. Já jenom navážu na svého ctěného kolegu Radka Vondráčka, poněvadž my jsme tady tuto problematiku ohledně dezinformací řešili na volebním výboru, kde byl přítomen i pan Michal Klíma jako vládní zmocněnec, a taktéž jsme se tam nic nedozvěděli. Takže já jsem také pro, abychom otevřeli tento bod programu ve Sněmovně, byl tam i zástupce ministra vnitra pan náměstek Kolařík, který nám také k tomu nebyl schopen nic moc říct speciálního.

Ale já jsem tady v tuto chvíli z toho důvodu, že rezonují, a to i v médiích, některé věci, které se týkají Ministerstva práce a sociálních věcí. Já budu velmi stručný, protože budu navrhovat dva programy podle toho, jak jsem se přihlásil u paní předsedající.

Tím prvním je, že tady velmi rezonuje v médiích penzijní reforma. My ji ještě nemáme vůbec předloženu, ona ještě ani neprošla vládou, podle mě se ještě možná dopisuje někde na Ministerstvu práce a sociálních věcí, ale média jsou jí plná, všichni z nás se k tomu nějakým způsobem mají vyjadřovat, zdali bude odchod do důchodu v 68, anebo ne. Jaké tam budou podmínky, a pořád pan ministr Jurečka vypouští nějaké balonky, na které máme reagovat, asi si takovýmto způsobem testuje, jak bude reagovat veřejnost, a potom možná podle toho tu penzijní reformu upraví.

A já bych chtěl, abychom se už konečně o tom bavili i na plénu Poslanecké sněmovny, nejenom v médiích, protože ten dokument v tuto chvíli prostě vůbec nemáme a nerozumím tomu, jakým způsobem tedy máme reagovat na všechny věty, které se dozvídáme v médiích.

Takže bych chtěl zařadit tento bod i z toho důvodu, že se týká například valorizačního mechanismu pro starobní důchodce, který se má změnit. Poněvadž, jak bylo řečeno, a to i ústy pana ministra financí Stanjury, tak ten mimořádný valorizační mechanismus nebyl prý experty nastaven správně, protože nikdo netušil, že by mohla Česká republika dojít k takové vysoké inflaci, kterou v tuto chvíli máme. Tu máme přes 16 %, máme ji pátou nejhorší v Evropské unii a máme ji nejhorší i v tom průměru za rok 2022, kdy dosáhla 15,1 %. To znamená, že mě tady kolegové tak jako bedlivě poslouchají. S tím souvisí samozřejmě ta penzijní reforma jako taková, protože ten valorizační mechanismus - my jsme proti tomu, aby se změnil, protože jako pojistka ta mimořádná valorizace zafungovala, byly dvakrát mimořádně zvednuty starobní důchody. A já rozumím tomu, že de facto finance u MPSV na to nejsou, že pan Stanjura na Ministerstvu financí opravdu musí hledat další a další desítky miliard. A třeba rozumím tomu, že například ta pětistovka za vychované dítě, kterou jsme tady před zhruba dvěma měsíci přijali, bude v rozpočtu necelých 20 miliard korun, které tam ale v tuto chvíli nějakým způsobem nejsou a musí tam být nebo budou. Tak, abych byl, abych byl přesný.

Co týká penzijní reformy jako takové. Takže mé dotazy jsou, kdy teda bude, abychom to otevřeli, jakým způsobem, protože jsem v pátek natáčel rozhovor s Českou televizí, kde se dozvěděli o tom, že by se nějakým způsobem měl upravovat právě ten valorizační mechanismus i s návazností na tu pětistovku, jestli by se měla snižovat nebo jakým způsobem to vláda zamýšlí po dvou měsících, kdy se tady tento zákon přijal. A vlastně první starobní důchodci už byli tou pětistovkou vypláceni. Toto bych chtěl zařadit jako druhý bod v pátek, jako druhý bod v pátek.

Jako další bod, který tam mám, a navážu rovnou plynule na to, tak ten jsem nazval jako ohrožení fungování sociálních služeb nadregionálního charakteru v dotačním programu B. O co se jedná? Jedná se o to, že minulé vlády pravidelně vyplácely tak zvané nadregionální dotace u sociálních služeb. Vždycky okolo ledna to už měli prostě všichni své peníze na svých účtech. Ale v tuto chvíli v lednu nebyly jasné ani podmínky, za jakých by se měl tady tento dotační titul vyplácet a pravděpodobně bude vyplácen až v polovině května s příslibem toho, že 60 % těchto dotací by mělo být na konci března.

Ale kdoví, jakým způsobem to bude fungovat, protože MPSV a pan ministr Jurečka rozprášil na ministerstvu odbor dvě, což je odbor rodinné politiky a sociálních služeb. Doteď se z toho ti lidé vzpamatovávají, není jasná metodika, není jasno, kdo se bude hlásit jako... nebo, za jakých podmínek v rámci toho dotačního titulu. Připomínky, které i ty neziskovky vypořádávaly, tak je u nich, u většiny napsáno neakceptováno. A některé mají strach i podle slov MPSV, že by mohly tady z tohoto nadregionálního dotačního programu vypadnout pravděpodobně do krajské sítě. Ale to se také neví.

A já bych tady chtěl tento bod otevřít z toho důvodu, aby bylo jasno, jakým způsobem budou chráněny nadregionální sociální služby, které mají v péči 200 000 lidí, 200 000 klientů, kteří jsou v domácí péči a kterým hrozí to, že de facto se budou buď omezovat, anebo prostě rušit sociální služby, protože doteď ty peníze nemají. A jediné, co jim MPSV poradilo podle tady těchto organizací, je, aby si vzali překlenovací úvěry. Takže to je skvělé, například mobilní hospic by měl jít do banky. Mluvím úplně o konkrétním, který se mi ozval a říct: My potřebujeme překlenovací úvěr, protože nám možná přijde někdy v polovině května, možná na konci března 60 % dotací. Prosím, pomozte nám. Oni řeknou: Máte nějaký příslib? Oni řeknou ne, to se vždycky dávalo, ale v tuto chvíli MPSV žádný takový příslib nám jako organizacím nedalo. Dostává se skutečně 200 000 klientů, a hlavně i těch pracovníků v sociálních službách do nebezpečné situace. Někteří ani nechtějí prostě samozřejmě si brát úvěry a rovnou třeba začnou tyto lidi propouštět možná s tím, že do budoucna je zase naberou. Chtěl bych, aby tady prostě v tom už pro jednou, aby v Poslanecké sněmovně zazněla jasná slova udělat pořádek, jak to ve skutečnosti MPSV myslí, jakým způsobem v rámci té systemizace ten odbor dvě dalo dohromady, který má na starosti výplatu tady těchto dotací. A to bych chtěl, prosím, paní předsedající zařadit jako třetí bod v pátek hned za ten bod ohledně penzijní reformy.

Já vám mockrát děkuji a už nebudu déle zdržovat, abychom už mohli všichni, kteří tady v poslaneckých lavicích jsme, začít hlasovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Stát hodil téměř 20 % veškerých úspor lidí do kanálu

16:13 Majerová (Trikolora): Stát hodil téměř 20 % veškerých úspor lidí do kanálu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke spoření na penzi.