Jurečka (KDU-ČSL): Ekonomiku táhne z 60 procent spotřeba domácností

24.03.2020 16:39 | Zprávy

Projev na 42. schůzi Poslanecké sněmovny 24. března 2020 k rozšíření ošetřovného

Jurečka (KDU-ČSL): Ekonomiku táhne z 60 procent spotřeba domácností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Děkuji. Já bych chtěl stručně v obecné rozpravě shrnout princip našich pozměňujících návrhů za KDU-ČSL. Začal bych tím, že si musíme uvědomit, že především spotřeba domácností z 60 % táhne ekonomiku České republiky, a proto pokud podtrhneme, byť u části domácností, příjmy, tak jim pomáháme spouštět kolotoč krize, která bude mít hlubší dopady, než by musela mít. Proto jsme za KDU-ČSL připravili pozměňující návrhy, které se zabývají otázkou výše ošetřovného. Já se neumím ztotožnit s tou 60 %ní hranicí ani s tou argumentací, že vláda se k tomu případně vrátí, protože tyto rodiče budou už v polovině dubna postaveni před skutečnost, že jejich náklady neklesnou o 40 %, složenky prostě nebudou o 40 % nižší a budou je muset zaplatit.

Takže velmi apeluji na Poslaneckou sněmovnu, abyste zvážili pozměňovací návrh, který jsem dal. Dal jsem jich několik. Ale pokud jde o výši ošetřovného, dal jsem variantní návrh, který přiznává výši 100 % vyměřovacího základu, případně pozměňovací návrh, který přiznává alespoň 80 % vyměřovacího základu. Představte si situaci, že jsou rodiče, kdy je tam zaměstnanec maminka, která je třeba v rámci ošetřovného doma, a pak třeba manžel živnostník, který musel uzavřít svoji činnost, živnost. Byli postaveni do této obtížné situace. Není to pro ně vůbec jednoduché.

Dále v rámci svých pozměňovacích návrhů se také zabývám situací lidí, kteří jsou v rámci DPP, DPČ, tedy dohodě o pracovním poměru, dohodě o pracovní činnosti. Dost často jsou to třeba i lidé, kteří pracují jako asistenti v rámci škol atd., atd. Také zde jsem připravil pozměňovací návrh, který jsem upravil po ranní diskusi na sociálním výboru tak, abychom dali variantně dvě možnosti, abychom vycházeli z toho, že můžeme tento strop v případě DPP a DPČ dát na částku 7 890 Kč měsíčně, vychází to z minimální mzdy; nebo vycházím z průměrného ošetřovného, a tam je druhá varianta, která by těmto lidem přiznávala částku 14 600 Kč měsíčně. Argumentace, že někteří zaměstnavatelé tak obcházejí zákoník práce a podobně, v tento okamžik podle mě není úplně fér, protože ti lidé už prostě v té situaci jsou, musejí zůstat doma se svými dětmi a nemají moc na výběr. Nejsou schopni revidovat svůj pracovně-právní vztah u svého zaměstnavatele.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trešl (STAN): Doufám, že závazek pana ministra platí

23:08 Trešl (STAN): Doufám, že závazek pana ministra platí

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k zákonu o zdravotních službách