Jurečka (KDU-ČSL): Pro některé typy živností je 15 000 korun nedostačujících

26.03.2020 22:08

Šéf lidovců Marian Jurečka navrhoval na dnešním jednání předsedů parlamentních stran s premiérem Andrejem Babišem, aby stát odpustil v letošním roce silniční daň. Podle něj by toto opatření pomohlo nejenom drobným živnostníkům, ale i velkým logistickým firmám včetně autobusových dopravců.

Jurečka (KDU-ČSL): Pro některé typy živností je 15 000 korun nedostačujících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

„Ministr Karel Havlíček slíbil, že příští týden projedná celý dopravní balíček, kde je i tento náš návrh,“ řekl Jurečka, podle kterého je na tento krok ještě čas, protože první splatná záloha je 15. dubna.

Ve velmi špatné situaci se ocitli rodiče, kteří pracující na DPP a DPČ. „Současný stav si nikdo dobrovolně nevybral. Byť jsou veškerá opatření ze strany státu správná, protože jde o ochranu zdraví, je potřeba myslet do důsledku. Řada rodičů je zaměstnána v rámci DPP a DPČ a v tuto chvíli nárok na ošetřovné nemají. Týká se to zhruba 60 tisíc lidí,“ okomentoval Jurečka.

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33375 lidí

Předseda lidovců uvítal také dnešní rozhodnutí vlády, aby osoby samostatně výdělečně činné, které zasáhla opatření proti koronaviru, dostali od státu 15 tisíc korun měsíčně, a to po celou dobu trvání těchto opatření. „Je to dobrý krok, ale pro některé typy živností je těch 15 tisíc korun nedostačujících. Myslím si, že je potřeba ještě parametricky vylepšit podporu pro živnostníky a firmy v rámci opatření, které byly udělány,“ uvedl Jurečka. Podle něj by se měly upravit podmínky úvěrování v rámci programu COVID, protože první signály z praxe ukazují, že současné podmínky jsou příliš složité. „Apeloval jsem na ministra Havlíčka, aby se doba jednoho roku odkladu splátek prodloužila minimálně u těch nejvíce ohrožených oborů až na dva roky,“ dodal.

Vláda by také měla podniknout maximální kroky k tomu, aby nedocházelo k odvodům dividend z České republiky. „Chápu, že je složitá situace, ale ČNB má nástroje, jak projednat tuto otázku s komerčními bankami,“ řekl Jurečka s tím, že je potřeba z hlediska budoucnosti stabilizovat kapitál, ponechat ho v České republice a využít k investicím. Podle něj bude také nutné provést revizi pracovního trhu a přeskupit lidi do oborů, kde budou potřeba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Plaga: Doufám, že se žáci prvního stupně co nejrychleji vrátí do škol

20:06 Ministr Plaga: Doufám, že se žáci prvního stupně co nejrychleji vrátí do škol

Projev na 62. schůzi Poslanecké sněmovny 30. října 2020 k návrhu na vyslovení souhlasu Poslanecké sn…