KDU-ČSL: Díky podpoře MPSV vznikly dětské skupiny pro dvacet tisíc dětí

07.12.2022 8:36 | Tisková zpráva

Pomáhají řešit dostupnost předškolní péče a představují alternativu k mateřským školám. Dětské skupiny, jejichž legislativní ukotvení bylo iniciativou MPSV, se staly významnou součástí systému předškolní péče v Česku.

KDU-ČSL: Díky podpoře MPSV vznikly dětské skupiny pro dvacet tisíc dětí
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Od roku 2016 fungoval v rámci resortu projekt Podpora implementace dětských skupin. Jeho cílem bylo pomáhat jak se zřizováním, tak i následným provozem dětských skupin. Těch nyní funguje 1 444 s celkovou kapacitou téměř 20 tisíc míst. Projekt v listopadu završila závěrečná konference, dětské skupiny ale MPSV bude podporovat i nadále.

„Pomoc rodinám s nejmenšími dětmi patří k našim prioritám. Dětské skupiny jsou jednou ze skvělých možností, které rodinám umožní lépe sladit pracovní a rodinný život. Podařilo se vytvořit bezmála 20 tisíc míst pro děti ve věku od 6 měsíců do 6 let,“ řekl ministr práce a sociální věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Konec tohoto projektu určitě neznamená, že s podporou dětských skupin končíme. Připravujeme nový projekt a nadále bude možné využít dotačních výzev a čerpat peníze na vznik i fungování dětských skupin,“ dodal.

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11618 lidí

Dětské skupiny znamenají mimo jiné řešení nedostupnosti předškolní péče ve velkých městech, ale i v malých obcích, které nemají mateřskou školu. Hlavní výhodou pro rodiče je flexibilní docházka, a především delší provozní doba, která pokryje dobu pracovní. U nejmenších dětí je klíčový i individuální přístup díky malému kolektivu nejčastěji 12 dětí. Dětské skupiny navíc mohou přijímat děti v průběhu celého roku.

Po dobu realizace projektu počet dětských skupin vystoupal z šesti desítek na současných 1 444. Nejvíce jich vzniklo v Praze (247), Středočeském kraji (248) nebo v kraji Jihomoravském (215). „Za sedm let fungování projektu se kromě zvýšení počtu dětských skupin podařilo, aby se zapojily do systému předškolní péče a mohlo se tak zajistit jejich stabilní financování ze státního rozpočtu jako u mateřských škol. Neméně důležitá je i kvalita a profesionální péče, kterou nabízejí. Uzákoněny byly standardy kvality včetně systému hodnocení a kontroly,“ shrnul ministr Jurečka.

Projekt Podpora implementace dětských skupin (ZDE) po sedmi letech skončil. Jeho závěrem byla celorepubliková odborná konference, která se věnovala právě tématu předškolní péče. Především poskytovatelé v rámci ní ocenili příspěvek k budoucnosti dětských skupin a podpoře ze strany MPSV. Resort bude i nadále poskytovat dětským skupinám potřebnou podporu. Novinkou bude do budoucna například i sousedské hlídání. Možnost péče o děti v domácnosti by měla být nově ukotvena v novele zákona o dětské skupině s účinností od začátku roku 2024.

Na podporu více než tisícovky dětských skupin šlo již 7 miliard korun. Je v plánu vytvoření dalších nových míst prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a Národního plánu obnovy (NPO). Výzva OPZ+ bude vypsána na jaře. Nově se například o více než polovinu navyšuje paušální příspěvek na nové místo v dětské skupině (48 863 korun) a bude možné čerpat podporu i na úhradu stravného. Na letošní prosinec se připravuje i výzva NPO, která je vhodná především pro obce. Na jednotlivý projekt bude možné čerpat až 20 milionů korun. Celkem je do roku 2029 na podporu dětských skupin vyčleněno 8,7 miliard korun, mimo jiné z Evropského sociálního fondu (více ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šojdrová (KDU-ČSL): Naše společnost má odpovědnost za každého živého tvora, tedy i zvířata

7:33 Šojdrová (KDU-ČSL): Naše společnost má odpovědnost za každého živého tvora, tedy i zvířata

Komentář na facebookovém profilu k jisté praxi v zemědělství.